8. diena – Lomnicki Stit un Belianskas alas

Šajā atpūtas dienā izdarījām divas lietas – no rīta ar pacēlāju uzbraucām 2632 metrus augstajā Lomnicki Stit virsotnē, bet pēcpusdienā apmeklējām Belianskas alas.

Biļetes uz pacēlāju bijām nopirkuši jau aizvakar, tāpēc šodien pa taisno varējām iet uz pacēlāju. Nokļūšana tik augstā virsotnē nav joka lieta un pat pacēlājam sastāv no vairākiem posmiem. Sākumā ar vienu pacēlāju uzbraucām līdz Skalnata Pleso (nedaudz virs 1700 metriem virs jūras līmeņa), kur kādu stundu gaidījām līdz mūsu vilcieniņam uz plānoto virsotni. Jau šajā augstumā gaisa temperatūra bija jūtami zemāka nekā Tatranska Lomnica pilsētiņā, no kuras startējām augšup. No Skalnata Pleso arī paveras pietiekami smuki skati gan lejup, gan augšup, lai tos būtu vērts bildēt. Turpat atrodas arī neliels ezeriņš, kas pārsteidza ar savu dzidrumu. Iespaidīgi vērot, kā tālā Lomnicki virsotne tik īsā laikā var pilnībā ietīties miglas mākoņos – te tā ir pilnīgi skaidri visā savā spožumā redzama, te pēkšņi sanāk mākoņi un redzams nav vairs nekas, te uzreiz mākoņi ietver pašu Skalnata Pleso tā, ka redzamība nevienā virzienā nepārsniedz desmit metrus. Var pat redzēt, kā mākonis Tev uznāk virsū.

Skalnata Pleso pie ezera

Skalnata Pleso pie ezera

Plkst. 11:10 startē mūsu vilcieniņš augšup, pārbāzts ar cilvēkiem, kas stāv viens pie otra. Jau tuvojoties virsotnei, kalns atstāj ārkārtīgi varenu iespaidu, tādā uzrāpties varētu būt patiešām sarežģīti 😉 Esam pašā augšā un konstatējam, ka temperatūra ir vēl kritusies – mūsu uzturēšanās laikā tā svārstījās no 2.9 līdz 4.1 grādam pēc Celsija, laikam atkarībā no tā, vai spīdēja saule vai nē. Protams, klāt vienmēr arī skarbais kalnu vējš. Arī šeit miglas mākoņi rodas un pazūd tikpat strauji kā “lejā”. Brīžos, kad mākoņi nav, paveras neatkārtojami skati uz ielejām un blakus esošajiem kalniem, redzam arī Slakovky Stit, kurā gandrīz uzkāpām, arī Rysy ir “tepat”. Sastopam arī kādu latviešu pāri, kuri mūs nobildē uz skatu platformas – pirmā bilde šajā ceļojumā, kurā esam redzami visi trīs vienlaicīgi.

Lomnicki Stit, virs mākoņiem

Lomnicki Stit, virs mākoņiem

Jāpiebilst, ka visos šajos kāpienos kalnos es, protams, izmantoju speciāli šim nolūkam iegādātos kalnu zābakus. Taču tā kā uz starta vietu vienmēr jābrauc ar auto, tad to daru sandalēs un zābakus pārvelku tikai auto stāvvietā. Tāpat arī šoreiz paņēmu līdzi zābakus, bet stāvvietā atklāju, ka pēc vakardienas Rysy piedzīvojumiem un zābaku žāvēšanas pēc tiem esmu aizmirsis paņemt līdzi arī zābaku šņores.. Tā nu šajā augstākajā šī ceļojuma virsotnē biju spiest doties sandalēs 😀 Līdz ar to (bet galvenokārt jau tādēļ, ka lielās kalnu bildēšanas dēļ fotoaparātam sāka beigties ārā baterija) pēc novizināšanās atpakaļ uz Tatranska Lomnica bijām spiesti braukt atpakaļ uz mūsu mitekli. Tur pie viena paēdām ātras pusdienas un (jau ar zābakiem un to šņorēm) devāmies tālāk uz šīs dienas otru apskates objektu.

Ieeja Belianskas stalaktītu alās maksā 7 eiro parastam cilvēkam un 6 eiro studentam. Taču, ja grib kaut ko fotografēt vai filmēt, tad par to jāpiemaksā vēl 10 eiro par aparātu. Mēs, protams, gribējām. Atkal jāsaka, ka neko tik fantastisku no alām gaidījis nebiju. Grūti iedomāties, ka tādi veidojumi (stalaktīti un stalagmīti) izveidojušies, vienkārši pilot ūdenim, kas pildīts ar dažādiem sāļiem un minerāliem. Šur tur bija izveidojušies pat stalagnāti (stalaktīta apvienojums ar stalagmītu), bet neilgi pirms izejas bija vērojams vislielākais stalagnāts, kas garumā pārsniedza cilvēka augumu. Gids kaut ko ik pa laikam arī cītīgi stāstīja slovāku valodā, kā arī tika sniegts neliels stāstītā kopsavilkums angliski. Lai vai kā, tādus skatus es vēl nekad nebiju redzējis. Bildēs tas tā īsti redzams nav, jo bija patumšs un fotoaparāts arī nebija nekāds profesionālais.

Belianskas stalaktītu ala

Belianskas stalaktītu ala

Vakaru atkal noslēdzām ar vakariņām vietējā restorānā. Pārēdos..

Atpakaļ uz ceļojuma saturu!

2 thoughts on “8. diena – Lomnicki Stit un Belianskas alas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s