7. diena – Rysy

Šodienas kāpums raksturojams ar vārdiem “tīrais ārprāts”. Ir doma kāpt Rysy virsotnē, kas ir 2503 metrus augsta un par kuru ir aizdomas, ka tā varētu būt augstākā virsotne, kurā ļauj kāpt parastiem tūristiem. Aprakstā teikts, ka līdz virsotnei iespējams tikt 4 stundās, tāpēc nopriecājamies, ka tāds nieka kāpums vien būs, ja salīdzina, piemēram, ar Slavkovsky Stit, kur pēc plāna bija jākāpj 5.25 stundas.

Tomēr jau pa ceļam uz starta punktu uz auto priekšējā stikla sāk parādīties pa lietus lāsei. Arī kalna virsotne ieskauta mākoņos, tāpēc secinām, ka laikam jau bez lietus kāpiena laikā neiztiksim. Sākumā vēl tikai nedaudz smidzina, tāpēc lietus ekipējumu pagaidām no somas ārā nevelku. Citi gan savus lietusmēteļus velk mugurā jau pašā startā. Pēc neilga gājuma nolemju tomēr uzvilkt arī savu lietus mēteļa komplekta augšdaļu, bet vēlāk atklājas, ka šis materiāls tomēr tīri labi laiž cauri slapjumu. Lietus tikmēr pieņemas spēkā un slapjas sāk kļūt arī bikses, tādēļ nolemjam ietērpties pilnā ekipējumā, uzaujot arī lietus komplekta bikšu daļu. Tagad it kā mums vajadzētu būt no lietus pasargātiem, bet, turpinot gājienu, nez kāpēc šķiet, ka esmu slapjš 🙂 Vienīgā sausā vieta ir pēdas – zābaki ūdeni cauri pagaidām nelaiž.

Saplūstam ar apkārtni

Saplūstam ar apkārtni

Kādu laiku pagājuši pa mežu, beidzot esam klajumā kalnā un nu lietum nav vairs nekādu šķēršļu mūsu mērcēšanai. Takas arī kļūst akmeņainākas un tādejādi slidenākas, bet mums visapkārt plešas diezgan bieza migla, līdz ar ko ne uz augšu, ne apakšu nekādus dižos skatus redzēt nevar. Ja nu vienīgi pati migla ir skats pats par sevi. Ik pa laikam mūsu ceļš ved gar kalnu upi, tur gan ir labi skati. Ejot augstāk, paliek arī aukstāks un drīz vien sāk salt slapjās plaukstas. Vēl pēc laiciņa sāk salt arī pārējais ķermenis, jo pastiprinās arī aukstie kalnu vēji. Rezultātā atrodam lielu akmeni, kur aizvējā Alīna mēģina uzvilkt līdz paņemto džemperi. Šis process jau ir interesants pats par sevi – jāpaceļ lietusmētelis, jānovelk soma, jāmēģina izdabūt no tās džemperis, izmantojot pirkstus, kas sasaluši ragā utt. 🙂 Pēc tam džemperis jāuzstīvē mugurā, mēģinot tikmēr nesalīt galīgi slapjš, tas ir, turot plēvi virs sevis. Džemperis uzvilkts, bet auksti esot tāpat. Es savu džemperi labāk nemaz nemēģinu vilkt, jo labāk šķiet pēc iespējas mazāk veikt liekas kustības, kas tikai padara sajūtas aukstākas. Aiz šī lielā akmens arī pieņemam lēmumu atlikt Rysy iekarošanu uz citu dienu un doties atpakaļ uz auto kalna pakājē. Esam uzrāpušies līdz 1935 metru augstumam un pēc plāna līdz virsotnei vēl jāveic vismaz 2 stundu rāpšanās.

Lejupceļš, protams, ir ātrāks, jo visiem gribas pēc iespējas ātrāk nokļūt sausumā. Akmeņi kļuvuši vēl slidenāki, sanāk pāris reizes nožauties. Takas, pa kurām bijām kāpuši augšā, jau pārvērtušās par maziem strautiņiem, vietumis no ūdens plūsmas laukā spīd vien akmeņu virsones, pār kurām tad arī dodamies lejup. Arī pēdas nu vairs tik ļoti sausas nejūtas, liekas, ka arī tām slapjums jau ticis klāt. Pēc noietiem ~9,5 kilometriem skaidri jūtams, ka pēdas ir slapjas, bet pēdējos 3 kilometrus veicu jau ar žļurkstošu kreiso pēdu – tā atrodas jau tādā kā peļķē. Pēc noietiem 13 kilometriem liels prieks redzēt savu auto un pārvilkt nedaudz sausākas drēbes, kā arī kaut nedaudz sasildīties. Atrodoties pie auto, secinām, ka ap šo laiku mēs tikai gandrīz būtu jau sasnieguši virsotni, ja būtu turpinājuši gājienu augšup. Šādos apstākļos priecē mūsu lēmums tomēr nākt atpakaļ.

Mājas žāvēšanas darbi – arī somā esošais džemperis man izmircis gluži slapjš. Viss tiek izžauts, zābaki piebāzti ar papīra dvieļiem, pārvilktas sausas drēbes, Alīna iemesta dušā un paēstas pusdienas – makaroni ar gaļu un sieru.

Beidzot top silts ēdiens

Beidzot top silts ēdiens

Atpakaļ uz ceļojuma saturu!

3 thoughts on “7. diena – Rysy

  1. Gatavais ārprāts 🙂 citādi to nevarētu raksturot 🙂 Kaut gan es pēc džempera uzvilkšanas vēl biju pierunājama uz vismaz nelielu augšup kāpienu… 😉 (man likās, ka virsotne jau ir pavisam tuvu… 😀 )

  2. Mums pāgājušogad sanāca ļoti līdzīgi. Pie ezeriņa apstājāmies, bet noriskējām un devāmies tālāk. Pēc ~pusstundas līdz ar tumsu bijām namiņā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s