Jo ātrāk skrienu, jo zemāk krītu

img-20160918-wa0002Gads jau tuvojas beigām, bet šosezon vēl neesmu noskrējis nevienu ultramaratonu – ne sacensībās, ne treniņos. Arī maratonu esmu noskrējis tikai vienu, toties zem trim stundām. Nē, tas nenozīmē, ka esmu metis skriešanai mieru, gluži pretēji – daru to kvalitatīvāk kā jebkad agrāk, treniņos uzsvaru liekot uz īsākām distancēm. Sezonas sākumā biju sev uzstādījis divus mērķus šim gadam – viens bija noskriet maratonu ātrāk par trim stundām (tikai tāpēc tas vienīgais maratons arī bija jāskrien), bet otrs – noskriet piecus kilometrus ātrāk par 18 minūtēm. Ja pirmais jau izpildīts, tad līdz otrajam vēl oficiāli pietrūkst vairāk par pusminūti.

Šosezon īsās distances. Kāpēc?

Bet šis stāsts nav par manu gaidāmo piecu kilometru skrējienu 16. oktobrī, bet gan par to, ka šogad tātad specializējos īsākās distancēs un, piemēram, Skrien Latvija seriālā visos posmos skrienu Nike distanci, kas variē robežās no 10.55 līdz 12.4 km. Kāpēc šāda izvēle? Tāpēc, ka pienācis pēdējais laiks mēģināt vairāk attīstīt savas ātruma īpašības un izspiest no sevis maksimālo iespējamo ātrumu, ko īsākā gabalā var izdarīt. Zināms, ka, kļūstot vecākam, ātrums zūd visai strauji, bet izturība ne tik ļoti (pat varbūt vēl var palielināties). Tāpēc jāuzrāda daudzmaz jēdzīgi personīgie rekordi īsajās distancēs, kamēr to vēl var izdarīt, lai pēc tam vecumdienās atkal nopietnāk ar jaunu sparu pievērstos maratoniem un ultrām. Nu jā, un kaut kad pa vidu vēl pusītes arī būtu jāpaskrien.

Skrien Latvija seriāls

Seriālā `Skrien Latvija` sezonā ietilpst septiņi posmi, no kuriem pieci labākie rezultāti veido kopvērtējuma ieskaiti. Tā kā esmu bijis cītīgs skrējējs un šogad piedalījies visos līdz šim notikušajos pirmajos sešos posmos, tad skaidrs, ka kopvērtējumā esmu priekšā tiem, kas piecus posmus vēl nav savākuši. Ļoti izteikti tas kopvērtējuma tabulā bija redzams pēc piektā posma noskriešanas Kuldīgā. Daudzi top līmeņa skrējēji tabulā atradās aiz manis, jo gluži vienkārši vēl nebija paguvuši savākt piecus posmus. Tas man deva iespēju atrast savu vārdu uz sarkanās goda plāksnes, kas katrā posmā novietota sacensību centrā un kurā attēloti kopvērtējuma līderu sešinieks katrā vecuma grupā un kopvērtējumā. Kuldīgā pat pie šīs plāksnes nobildējos, lai iemūžinātu fantastisko brīdi, kad uz plāksnes esmu redzams abās divās vietās – kā ceturtais savā grupā un piektais kopvērtējumā (situācija pirms Kuldīgas posma). Gribēju jau dalīties ar šo publicitātes bildi savos sociālajos tīklos, bet, aizbraucot pēc Kuldīgas pusmaratona mājās, secināju, ka jau pieejams jaunais kopvērtējums un tas man nācis par labu – esmu pakāpies uz 3. vietu gan grupā, gan kopvērtējumā! Nenormāli! Tātad jāpagaida Valmiera un jānobildējas pie jaunās plāksnes tur!

img-20160813-wa0000

Es pie sarkanās goda plāksnes Kuldīgas pusmaratona sacensību centrā

Slikts sezonas sākums, bet tālāk arvien labāk

Sezonu sāku Rēzeknē, noskrienot tur piedāvāto 10.55 km distanci ar laiku 42:23.49. Toreiz tas man likās visai ievērojams sasniegums, bet tagad retrospektīvā redzams, ka tas nav bijis nekas īpašs. Otrajā posmā Rīgas Biķernieku trasē gāja pavisam bēdīgi, un tā pati distance noskrējās vien laikā 44:06, bet tālāk, sezonai iesilstot, jau sāka iet arvien labāk. Ventspilī izbaudīju cīņu ar Edgaru Porciku un, lai arī finišā atpaliku no viņa par 10 sekundēm, tomēr uzrādītais laiks 41:03.7 likās visai iepriecinošs. Jelgavas nakts pusmaratonā noskrēju visai līdzīgi – 41:13.64 –, bet Kuldīga atnesa vēl vienu jaunu personīgo rekordu – 40:40.55.

Sarkanais dēlis

Sevi uz sarkanā dēļ pamanīju kaut kad sezonas vidū, varētu būt pēc Jelgavas posma. Pirms tam lielu vērību dēlim pievērsis nebiju, vienīgi uzmetu acis Alīnas pozīcijai, bet tā kā Alīna jau pērnsezon seriāla `Skrien Latvija` noslēguma pasākumā tika godināta apbalvošanas ceremonijas laikā, tad tā jau mums tagad pierasta lieta. Kuldīgā, kā jau minēju iepriekš, biju jau uz dēļa parāpies uz attiecīgi 4. un 5. vietu, bet Valmierā – uz abām trešajām! Valmiera bija jau seriāla sestais posms, tā kā daži no tiem spēcīgajiem monstriem, kas nebija piedalījušies vienā no pirmajiem pieciem posmiem, tagad pēc Valmieras man stabili aizgāja garām. Šajā faktā saskatu zināmu ironiju, jo Valmierā man izdevās nskriet vislabāk no visiem sezonas posmiem. Laika ziņā gan laiks vissliktākais – 47:17.6, bet tas tāpēc, ka šoreiz bija jāskrien 12.4 km 10.55 km vietā. Līdz ar to pareizāk būtu skatīties uz vidējo ātrumu, un tas man šeit iznāca labākais šosezon, neskatoties uz vienlaikus arī garāko distanci. Vidējā ātruma svārstības pa posmiem*:

  • Rēzekne – 4:01 min/km
  • Rīga – 4:11 min/km
  • Ventspils – 3:54 min/km
  • Jelgava – 3:54 min/km
  • Kuldīga – 3:51 min/km
  • Valmiera – 3:49 min/km

Pēc šī sava visātrākā skrējiena seriāla kopvērtējumā nokritu uz 6. vietu savā vecuma grupā un uz 11. vietu absolūtajā vērtējumā.. Toties, ja jāatrod arī kāds prieks no Valmieras, tad varu piezīmēt, ka atkal izdevās noskriet ātrāk par Lauru Čakli, kura pretējā dzimuma konkurencē ieņem pašu pirmo vietu sezonas absolūtajā kopvērtējumā J Ā, jā, un noskrēju arī ātrāk par Valdi Ņilovu.. Šeit varētu likt punktu un nepiebilst, ka viņš pirms tam bija jau paguvis noskriet arī maratonu.. Ātrāk par 2:50.. Jā, labi, to izlaidīšu.

img_20160918_153752

Mūsu ģimenei Valmieras plāksnē 3. un 5. vieta kopvērtējumā (un attiecīgi 3. un 1. vieta vecuma grupās)

Pēdējais posms Siguldā

Vēl seriālā atlicis tikai viens posms – Siguldas pusmaratons 8. oktobrī. Uz šo posmu ieradīšos ne pārāk svaigs, jo tikai iepriekšējā naktī ielidošu Latvijā. Taču labā ziņa ir tāda, ka tam, kā noskriešu Siguldā, nav nekādas nozīmes manā kopvērtējumā ieņemamajā vietā. Skaidrs, ka pēc šī posma man garām aizies vēl vairāki nenormāli ātrie skrējēji, kas pagaidām savākuši tikai četrus kopvērtējuma posmus. Līdz ar to man nenotiks cīņa par katru kopvērtējuma punktu, lai iekļūtu atpakaļ, piemēram, apbalvojamajā sešiniekā. Visas cerības tagad liekam uz Alīnu, bet arī viņai situācija šogad neizskatās spīdoša. Taču, kā teica mans vārda brālis Broņislavs – „Ir vēl sezona. Un tad vēl sezona.. Un vēl daudzas.”

* Neesmu gan īsti pārliecināts, vai patiešām visos piecos pirmajos posmos distance bija tieši 10.55 km gara, bet vidējais ātrums šeit aprēķināts ar šādu pieņēmumu.

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s