Lattelecom Rīgas maratons 2016

DSC05522-001Sākšu ar to, ka Lattelecom Rīgas maratonu (LRM) šogad noskrēju divās stundās, piecdesmit deviņās minūtēs un astoņpadsmit, komats, vienā sekundē (čipa laiks – 2:59:06.2). Ar to varētu arī beigt.. Gan aprakstu, gan skriešanas karjeru.. Tik ilgi biju gribējis (un daļēji var teikt arī – gatavojies) beidzot iekļauties trijās stundās, ka tagad, kad tas beidzot ir paveikts, grūti saprast, ko darīt tālāk. Ik pa laikam man vēl joprojām uzmācas doma, ka varbūt tas nav noticis pa īstam, varbūt vēl vienkārši neesmu pamodies, kā tas labu lietu gadījumā ar mani bieži vien noticis. Varbūt reiz pamodīšos un atskārtīšu, ka nē – mans rekords maratonā vēl joprojām ir 3:08:48.9, un viss jāsāk no gala. Taču pagājušas jau desmit dienas – tas nudien būtu garš sapnis..

Šosezon patiesībā tiešām var teikt, ka biju apņēmies maratonam gatavoties nopietni un tieši ar mērķi izskriet to LRM no trim stundām. Tas bija viens no diviem maniem šīs sezonas lielajiem mērķiem, lai gan gadu mijā šķita, ka nav ne mazāko cerību to izdarīt. Kā jau parasti, līdz galam treniņu procesu novest atkal neiznāca. Lai vai kā, bet zināju savu vēlamo maratona tempu – 4:14 min/km – un ziemas vidū, atsākot skriešanas treniņus (jā, pagājušās sezonas beigās biju uz labu laiku paņēmis pauzi no skriešanas), sāku mēģināt šādā tempā noskriet kādus kilometrus. Gāja grūti, jo pauzes laikā biju ievērojami zaudējis savu agrāko trenētību, tāpēc iesākt spēju vien ar pieciem kilometriem šādā tempā un arī tad ne vienmēr tik daudz.. Laika gaitā izdomāju, ka varētu mēģināt regulāri (piemēram, reizi nedēļā) mēģināt šajā tempā noskriet arvien vairāk kilometru, un tad jau beigu beigās līdz maijam būšu ticis arī līdz tuvu maratona robežai. Tai brīdī vēl nezināju, ka šie tempa treniņi izvērtīsies par maniem vienīgajiem garajiem treniņiem.

18.01.2016. – 5 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Gribēju 7-10 ātros kilometrus, bet nepietika spēka.

23.01.2016. – 7 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Bija grūti.

28.01.2016. – 5+2 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Gribēju >7 km tempā, bet sanāca vien 5 km, bija grūti. Pēc atsildīšanās (pēc kopā 11 km) izdomāju, ka vēl jāpaskrien tempā 2 km.

3.02.2016. – 8 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Bija grūti!

9.02.2016. – 3 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Vispār nebija spēka.

Ap šo laiku sāku jau bažīties par to, vai tiešām šādā tempā iespējams noskriet veselu maratonu.. Bet līdz šim biju skrējis šos tempa treniņus sporta klubā uz trenažiera ar pacēlumu 1.0, kam it kā vajadzētu radīt vienādus apstākļus ar skriešanu ārā. Tagad pārgāju uz reālu skriešanu ārā.

18.02.2016. – 10 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Ārā tiešām vieglāk skriet kā uz skrejceliņa. Varbūt [arī] dēļ tā incline=1.0?

25.02.2016. – 12 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Rīts. Pārāk grūti nebija, pārāk viegli ar ne. Pēdējie pāris tempa kilometri grūtāki, kad pretvējš.

12.03.2016. – 18 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Skaists, saulains rīts, lielisks skrējiens, Rīga-Valdlauči-Rāmava-Valdlauči-Rīga. Nebija problēmu turēt tempu. Sākumā gribēju 15 km tempā, bet beigās pieliku vēl trīs klāt. Visu laiku saglabāju lējā tempa elpošanu (3+4).

26.03.2016. – 22 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Pēc pirmajiem kilometriem, kad ieskrējos, tālāk nebija grūti turēt tempu. Uz beigām atkal palika bik grūtāk, bet pēdējie kilometri jau atkal ne pārāk grūti.

Nu jau biju ieguvis krietnāku pārliecību par savām spējām, taču galīgai pārliecībai gribējās vēl noskriet vienu pēdējo garo skrējienu – tā ap 25-27 km maratona tempā. Tomēr visu laiku nācās to atlikt cita veida treniņu vai sacensību dēļ, līdz, kad visbeidzot uz to saņēmos, čiks vien iznāca..

13.04.2016. – 4 km @ 4:14 min/km, piezīmes – „Gribēju 25 km @ 4:14 min/km, bet jau pirmajos pāris km jutu, ka nebūs. Varbūt sagurums pēc vakardienas jūdzes nopeldēšanas baseinā.

Līdz ar to mans garākais treniņš, ko aizvadīju šajā maratona gatavošanās procesā, bija tikai 28 km (3 km iesildīšanās, 22 km maratona tempā, 3 km atsildīšanās) 26. martā jeb nepilnus divus mēnešus pirms maratona. Ne pirms viena no maniem iepriekšējiem 11 maratoniem nebiju noskrējis tik īsu garāko treniņu (turklāt otrs garākais bijis tikai 20.19 km Riekstu kalna Stirnu bukā 16. aprīlī), bet mierināju sevi ar domu, ka šoreiz vismaz biju nevis vienkārši bezjēdzīgi vācis kilometrus, bet ielicis tajos kvalitāti – gan skrējis maratona tempā, gan aizvadījis citus tempa un intervālu skrējienus.

13247939_569892589849061_5023843744921282513_o

Tempa turētājiem pa priekšu

Tagad par pašu maratonu. Lai gan ko tur daudz.. Bija grūti, bet ne tā, ka būtu bijusi siena vai kas tāds. Vienkārši – jo tuvāk finišam, jo grūtāk, kā tas bieži vien mēdz būt. Tomēr temps man faktiski visu laiku turējās konstants, pateicoties trīs stundu tempa turētāju komandai Ulda, Reiņa un Andra sastāvā. Pagāja kādi septiņi kilometri, kamēr viņus noķēru, un tad jau atlikušo distances daļu praktiski skrējām kopā (mēģināju sākuma pusē nedaudz atrauties, bet nekur dikti tālu prom arī netiku). Domāju, ka tikai un vienīgi tempa turētāji ir pie vainas tam, ka man izdevās izskriet zem trim stundām, jo man pašam par tempu nebija jādomā vispār un tas ļoti atviegloja skriešanas procesu.

DSC06110.JPG

Uz finišu!

Tālāk trenēties zināmā mērā būs vieglāk. Līdz šim nācās apvienot treniņus maratonam ar treniņiem mana otra šīs sezonas mērķa izpildei – piecu kilometru noskriešanai ātrāk par astoņpadsmit minūtēm. Droši vien tāpēc arī sanāca tādi saraustīti un līdz galam nepabeigti garie maratona tempa treniņi. Nu varēšu ar pilnu spēku koncentrēties piecītim. Šosezon jau divreiz esmu to noskrējis ātrāk par savu iepriekšējo labāko laiku, bet līdz 17:59 pietrūkst vēl krietni daudz – vairāk par pusminūti.

Cerams, ka 16. oktobrī (vai kādā citā dienā šogad) varēšu no rīta pamosties kā 17:xx 5K skrējējs un tā nebūs bijusi tāda pamošanās kā filmā „Pirmsākums”..

 

Advertisements

One thought on “Lattelecom Rīgas maratons 2016

  1. Atpakaļ ziņojums: Lattelecom Rīgas maratons; TT 3:00 – SKRIENAM

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s