Elektrības pieslēgšana

bulb-40701_960_720Kādu laiku neesmu neko rakstījis būvniecības sadaļā. Tas gan nenozīmē, ka mājai būtu atmetis ar roku. Gluži pretēji. Pa šo laiku esmu atradis arhitektu, kurš ir speciālists pasīvo māju projektēšanā. Kopā ar viņu aizbraucām aplūkot dabā kādu pasīvo ēku, kuras būvniecības process jau tuvojas noslēgumam, kā rezultātā man vēl jo vairāk nostiprinājās pārliecība par to, ka šī ir īstā tipa māja, kāda būtu jāceļ. Tiesa, konkrētā paraugēkā būvnieki esot iekļāvušies tūkstoš latos par kvadrātmetru. Tā kā ēkai bija 230 kvadrātmetru liela platība, tad kopējo summu rēķiniet paši.. Nu labi, mana māja būs apmēram uz pusi mazāka pēc platības, taču pat ar šādu cenu es nespētu tikt galā. Tomēr arhitekts likās ļoti zinošs dažādos jautājumos par to, kā māju varētu padarīt ekonomiskāku no iztērēto līdzekļu apjoma, daudz nezaudējot svarīgākās pasivitātes īpašības.

Otra lieta, ko secināju – pasīvo māju iespējams uzbūvēt ļoti ātri, no jau gataviem kaut kādiem sienu paneļiem (pēc tam, kad izveidoti pamati) – aptuveni trijās nedēļās. Taču, lai panāktu pareizo ēkas sienu blīvumu un konstrukciju ideālo siltumizolāciju, ar šo konstruēšanas darbu parasti nodarbojas speciālisti, kas nozīmē, ka zināma daļa naudas aizies arī viņu algošanā. Tiesa, pats arī varot piedalīties paneļu konstruēšanas procesā. Laikam.. Vispār īsti neesmu drošs par šo lietu, cik daudz tur varēšu iesaistīties, tas jānoskaidro sīkāk.

Visbeidzot galvenā lieta, par ko gribēju parunāt (parakstīt) šajā reizē, ir elektrības pieslēguma izveide. Lai varētu kaut ko sākt darīt, būtu vēlams tikt gan pie ūdens, gan elektrības. Taču izrādās, ka elektropieslēguma izveide nav tik vienkārša (lai arī dārga) lieta, kā biju iepriekš domājis. Nepietiek tikai iesniegt Sadales Tīklam savu vēlmi, lai viņi tad visu izdara. To, starp citu, jau arī pa šo laiku esmu izdarījis un saņēmis atpakaļ Sadales Tīkla aptuveno tāmi darbu veikšanai – EUR 3034.30 + PVN. Milzu summa, bet to jau biju gaidījis. Taču, lai šos darbus par šo summu varētu veikt, man vispirms nepieciešams pasūtīt elektropieslēguma izveidošanas būvprojekta izveidi, un šo darbu neveic pats Sadales Tīkls, bet virkne citu uzņēmumu, no kuriem varu izvēlēties. Jā, viena piņķerīga lieta ir vienkārši tikt pie elektrības..

Atradu tīmeklī virkni ar speciālistiem, kas veic man vajadzīgo elektrobūvprojekta izstrādi un aizsūtīju viņiem jautājumu par to, cik tāds prieks man izmaksātu. Šajā procesā atklājās vēl viena lieta – lai veiktu šāda būvprojekta izstrādi, manam zemes gabalam nepieciešama vēl topogrāfiskā uzmērīšana un topogrāfiskā plāna izstrāde. Par laimi, šādai mistiskai padarīšanai man nav jāmeklē vēl trešā firma, ar to var nodarboties arī paši elektrobūvprojektētāji, protams, par papildus samaksu.

Kas mani pārsteidza – visa šī papildus darbošanās, kas vajadzīga pirms reālā pieslēguma veidošanas, arī maksā krietnu žūksni, turklāt firmu piedāvājumi ir ļoti atšķirīgi. Dažas firmas man sastādīja šādas tāmes:

 • Firma 1: būvprojekts – EUR 880.00 + PVN
 • Firma 2: būvprojekts – EUR 880.00 + PVN, topogrāfija – 340.00 + PVN
 • Firma 3: būvprojekts – EUR 650.00 + PVN, topogrāfija – 330.00 + PVN
 • Firma 4: būvprojekts – EUR 2000.00 + PVN, topogrāfija – 600.00 + PVN
 • Firma 5: būvprojekts – EUR 850.00 + PVN

Neskaitot žokļa atkāršanos par izmaksu apjomiem, mans lielākais jautājums tagad ir – vai šie piedāvājumi dažādām firmām ar kaut ko atšķiras un, ja jā, tad ar ko? Vai es varu vienkārši ņemt lētāko trešās firmas piedāvājumu, un viss būs kārtībā? Priecāšos, ja kāds, kas no šīm lietām ko saprot, pakomentēs, kas te notiek un kāpēc ir tādas atšķirības..

Arī, cik sapratu, šis darbiņš – elektrobūvprojekta izstrāde – var ilgt pāris mēnešus, kas nozīmē, ka pēc tam man jāraksta jauns iesniegums Sadales Tīklam, jo viņu man atsūtītā tāme bija derīga tikai 60 dienas. Tad viņi droši vien arī pašus pieslēguma ierīkošanas darbus veiks pāris mēnešu laikā, un varbūt uz rudens pusi būšu ticis pie elektrības. Ja paveiksies.. Tad būs jāsāk pētīt iespējas tikt pie ūdens ar spices palīdzību. Laikam jau ūdens ņemšanu vēlams darīt vienlaicīgi ar kanalizācijas ierīkošanu, un šis darbu komplekts, ja pareizi sapratu arhitekta sacīto, varētu izmaksāt ap 5000 eiro. Šobrīd gan pat nestādos priekšā, kas jauns varētu uzpeldēt šajā procesā – saskaņojumi, atļaujas, papildus darbi vai kas cits. Bet nu par to domāsim vēlāk!

 

Advertisements

5 thoughts on “Elektrības pieslēgšana

 1. Vai cenu sosprojekti.lv arī uzjautāji? Uzdrošinos apgalvot, ka esam ļoti kompetenti. Jā, es te strādāju, tāpēc šo var saukt arī par reklāmu, bet noteikti varēsi iegūt pie mums gan cenas projektam (iespējams arī pasūtīt topogrāfiju), gan konsultāciju projekta izstrādes, termiņu u.t.t. sakarā. Kontakti mājas lapā.

  Viens, ko varu uzreiz pateikt, kāpēc ir novērojama tāda cenu atšķirība tevis ieliktajos piemēros , varētu būt saistīts ar konkrēto firmu aizņemtību uz doto brīdi, ja kāds tev nosauc pārāk lielu cenu, liela iespējamība, ka viņi pašreiz ir aizņemti ar citiem projektiem un grib tevi “atšūt”. Otrs varētu būt, ka ne būt ne visi kantori ir speciālisti ārpus Rīgas objektiem un varbūt viņiem ir doma Tavu objektu “atdot” kādam citam apakšniekam, katrā pašvaldībā un novadā tomēr ir sava saskaņojumu un prasību specifika. Mēs to visi zinām, jo ārpus Rīgas objekti ir mūsu ikdiena.

 2. Nu tādu slaucamo aparātu jūs paši ievēlējāt, jau 5 reizes pēc kārtas.
  Ne jau ļaunais Pūķins to ieviesa!
  Tas projekts ir prasta strīpiņu ievilkšana kartē, lai pārējie nepārrautu esošās trubas, kuras tev privātmājā diezvai vispār kādreiz krustosies. Reāli tas ir 10min darbs. Un tā topogrāfija ir stundas darbs.
  Bet tās summas ir mākslīgi uzpūstas lai parazītiem būtu alga.
  Ko vēlēšanās sēji – tevi tagad cērpj.

  • Topogrāfijas uzmērīša gan pārāk ilgi neprasa, bet mērniekam arī jāaizbrauc līdz tam tavam gabalam, viņam jābūt sertificētam un vēl sazin kādam, viņam regulāri jāatjauno šie papīri kārtojot dārgus eksāmenus, viņam pēc tam tas viss jāsazīmē dārgās maksas programmas, un uz gatavās topogrāfijas vēl jādabon zīmogi no komunikāciju īpašniekiem ka tā tiešām ir. Nopelnīt viņi nopelna, bet mazāk kā pirmajā brīdī liekas.

 3. Visam ko stāsta, arī “speciālisti”, vajag iet cauri ar aizdomu un paša saprātu, jo gan arhitekts gan būvspeciālisti, gan firmas visas stāsta to, kas tiem, vispirmāmkārtām, ir izdevīgi. Tas var nebūt slikti, bet padārgi gan.

  Par aktuālajiem projekta piedāvājumiem. Neviena firma pati neveic topogrāfijas taisīšanu, bet to pasūta pie mērniekiem vai mērīšanas uzņēmumiem. Gadās, ka projektētāju firma arī algo mērniekus kā savus darbiniekus, tad ir savādāk, bet parasti topogrāfiju taisa atsevišķi cilvēki. Projektētāju firma pasūta topogrāfiju pie citas firmas, parasti pie tādas, kas tiem ir pazīstama, bet ne obligāti lētākā un ātrākā. Sakarā ar topogrāfijas plāna perspektīvu tālākizmantošanu arī projektā, būtu izcili, ja savās rokās iegūtu konkrētu topogrāfijas plānu, ko iesniegt tālāk izmantošanai gan elektrības projektā, gan mājas projektā. Ja pasūti pie firmas, kas taisa elektrības projektu, pieprasi, lai tev iedod arī topogrāfisko plānu atsevišķi no viņu projekta un nav jāizmet divreiz nauda par vienu un to pašu pakalpojumu. Man taisīja http://www.a-geo.lv/ un pēc mājaslapas izskatās, ka viņi arī sagatavo projektus inženiertīkliem – elektrībai. Ak jā, topogrāfijas plāns ir derīgs vienu gadu, būtu vēlams tā gada laikā iesniegt arī visus projektus, kur to plānu vajag izmantot.

  Piedāvājumi īstenībā neatšķiras, jo tava galvenā problēma ir pievilkt elektrības vadu, kas nozīmē, ka Tev vajag tādu projektu priekš ST, kas ST patīk un ir pieņemams. Un saprotams, ka Tev to vajag pa vislētāko cenu visīsākajā termiņā. No rakstītā nav arī saprotams, kas tad īsti notiks un Tev tiks piegādāts. Ja tiek apsola iztaisīt projektu, vai tas ietver sevī arī saskaņošanu ar ST? Jeb Tev tiek iedots tikai iesietu papīru kopas, kuras pašam jānes uz ST (visdrīzāk to nodaļu, kas atrodas Stopiņu novada Līčos) saskaņot? Ja pēdējais variants, tad vajag atrunāt, kas notiek, kad Tu aiznes to papīru paku uz ST un ST pasaka, ka viņus neapmierina tāds projekts.

  Kas attiecas uz spici un kanalizāciju, tad nesaprotu, kas tur ir kopīgs. Spice piegādā ūdeni. Kanalizācija novada izlietoto ūdeni. Spice ir izrakta truba zemē, kas ierīkota akā. Tur var iztaisīt visādus pagaidu risinājumus, kā uzsūknēt ūdeni virs akas lietošanai virszemē un, kad būs pienācis laiks, iztaisīt trubu, kas iet no spices akas uz māju. Kanalizācija ir trubu kopa, kas savāc ūdeni no mājas vienā lielā centrālā trubā un novada uz kautkurieni, vēlams ne tajā virzienā, kur ir ūdens ņemšanas vieta, it sevišķi spice, kas savāks visus gruntsūdeņus. Kamēr māja nav, izlietoto ūdeni var liet vienkārši zemē (vai dārzā uz dobēm). Spices iztaisīšanai projektu un saskaņojumu nevajag.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s