Būvēšu māju!

imagesBūvniecība man vienmēr likusies tāda tumša lieta, ko parasts cilvēks nekad mūžā nav spējīgs saprast, kur nu vēl realizēt. Protams, vienmēr esmu gribējis reiz tikt pie savas mājas, bet nav bijis ne mazākās nojausmas, kā to izdarīt. Laikam tad jāalgo strādnieku brigāde, kas visu izdara no A līdz Z. Taču cik nav dzirdēts par to, cik grūti atrast labus strādniekus, cik visi slikti, ilgi un dārgi visu dara..

Ar apbrīnu skatījos uz tēta uzcelto māju kokos, ko viņš vienatnē uzcēla pirms pāris gadiem. Kā gan tas vispār iespējams, domāju. Nu labi, viņš vienmēr pratis visu kaut ko meistarot. Man gan nekas tāds nebūtu pa spēkam! Tomēr dārzā prasījās pēc šķūņa, tāpēc tieši pirms gada ap šo laiku nolēmu mēģināt tādu uzmeistarot. Sasmēlos gudrības no tīmekļa, saskatījos YouTube video pamācības, kā celt šķūni, un sāku plānot. Apmēram izplānoju, pasūtīju materiālus, mēģināju celt. Procesā, protams, atklājās dažnedažādas nepilnības, nācās šo, to mainīt, uzklausot tēta padomus, nācās arī pāris reizes papildināt būvmateriālu krājumus, kuru apjomi nebija izplānoti pietiekami labi, bet beigu beigās šķūnis tomēr tika uzbūvēts. Ir lietas, ko es otrreiz darītu citādi, un lietas, ar ko neesmu apmierināts, bet savu pamatfunkciju tas pagaidām pilda. Šeit var noskatīties nelielu video ar bilžu apkopojumu no mana šķūņa celtniecības procesa.

Picture 020

Tēta dārza māja

Iedvesmojies no puslīdz veiksmīgā gala rezultāta, šosezon gribēju uzbūvēt pagrabu, kur glabāt dārzeņus. Sāku līdzīgi kā pērngad – ar zināšanu ievākšanu no tīmekļa. Taču atgadījās kas neparedzēts – nejauši uzgāju video, kurā cilvēki tepat Latvijā demonstrē, kā pašu spēkiem uzbūvējuši savu māju no dabīgiem materiāliem. Tas lika man ataust atmiņā, ka ir taču tāda vietne SalmiUnMali.lv, par kuru uzzināju pirms pāris mēnešiem apmeklētā seminārā par salmu māju būvniecību. Šeit vietnes autors Jānis Lūsis regulāri pierakstījis savus darbus pie salmu mājas celtniecības, turklāt no pašiem pamatiem (plānošanas darbiem). Un, kas pats būtiskākais – autors ir tieši tas, ko es saucu par parastu cilvēku, nevis kāds būvinženieris vai arhitekts. Salmu mājas mani jau sen interesējušas, jo salmu ķīpas ir ekoloģisks un lēts materiāls, kas turklāt nodrošina labu siltuma izolāciju, tās arī nedeg (vai slikti deg) un visā visumā ir lielisks sienu būvniecības materiāls. Tāpēc nākamā lieta, ko nolēmu izdarīt, bija izlasīt pilnīgi visus rakstus, ko Jānis savā vietnē sarakstījis, sākot no 2010. gada, kad viņš sāka apsvērt salmu mājas celtniecību (jā, vēl ir arī lapa SalmuMaja.lv, pie kuras lasīšanas gan vēl neesmu pieķēries).

Raksti ir kopskaitā 137, tāpēc lasīšanas process bija visai ilgs. Pa ceļam uzgāju arī rakstus par saistītām tēmām (par mājas būvniecības dažnedažādiem aspektiem) arī citviet – building.lv forumā, arhitektūras un projektēšanas uzņēmuma BuildArt mājaslapā un citur. Pagāja divas ļoti intensīvas nedēļas, kuru rezultātā esmu savas domas par mājas celtniecību mainījis par 180 grādiem. Izrādās, ka, iedziļinoties sīkāk, ikviens ir spējīgs saprast būvniecības procesus, dažādu materiālu īpašības, pielietojuma veidus, plusus un mīnusus, izprojektēt sev vēlamu māju un paša spēkiem to arī uzbūvēt. Kas to būtu domājis!

Tāpēc esmu nolēmis pagrabu pagaidām atlikt, bet tā vietā šosezon mēģināt uzsākt mājas celtniecību! Esmu apdomājis variantus dažādām ēkas konstrukcijām (no salmu ķīpu izmantošanas tomēr esmu atteicies, jo derīgi būtu tikai rudzu salmi, ir grūti atrast kādu, kas nodarbotos ar šādu ķīpu siešanu, kā arī montāžas process tomēr nav no vienkāršajiem, tas prasa lielu ņemšanos, turklāt papildus jāveido koka karkass, kas pasākumu ievērojami sadārdzina). Minētā Jāņa Lūša gadījumā ļoti pozitīvs faktors bija tas, ka par visām savām iecerēm viņš rakstīja savā emuārā, un tad šīs ieceres komentēja visādi speciālisti par attiecīgajām lietām, kā rezultātā bija vērojamas ievērojamas izmaiņas sākotnējā projektējumā, celtniecības gaitā utt. Tāpēc izdomāju, ka arī es varētu šeit rakstīt par savu progresu un iecerētajām lietām, uzrādot neskaidrās lietas, lai varbūt arī piesaistītu kādus lielākus speciālistus, kas manas idejas varētu nokritizēt.

Tad nu tā – ceru drīzumā nākt klajā ar savām pirmajām iecerēm par to, kā mājai būtu jāizskatās un kādas pamata konstrukcijas gatavojos veidot. Un tad jau tālāk lai lietas attīstās pakāpeniski! Māja ir milzu projekts, bet tas ir izdarāms, veicot daudz mazus darbiņus pēc kārtas. Gluži kā tur bija ar to maratonu – tikai viens solis pēc otra 🙂

P.S. Pavisam tikko, rakstot šo rakstu, nejauši atradu vēl vienu emuāru, kurā cilvēks plāno sākt būvēt savu māju (pavisam jauns, uzsākts tikai pērnā gada nogalē), būs interesanti sekot līdzi arī šim procesam. Un gan jau vēl šādi piemēri būtu atrodami ne viens vien, `kopā` darboties varētu pat būt interesantāk un saprātīgāk!

 

Advertisements

5 thoughts on “Būvēšu māju!

  • Es jau vēl neko speciāli neesmu meklējis, tik nejauši uzgājis 🙂 Tev lapā labs apkopojums ar visādām lietām, skatos, baltais saraksts un līdzīgi emuāri utt., tas viss varētu man noderēt. Būs jāielasās! Paldies par ziņu!

 1. Ļoti aktuāla tēma, malacis.
  Man uzreiz pirmais jautājums, cik lielu naudas summu esi paredzējis mājas būvniecībā? Kas šo summu estimēja, tu pats vai kāda būvfirma? varbūt vari padalīties ar saviem pierakstiem?

  Mūsdienās daudziem cilvēkiem nav iespējas paņemt kredītu bankā. Kas nozīmē, ka kaut kā jākruķījas pašiem, bez bankas finansējuma.
  Gribētos saprast reālās izmaksas un bankas nosacījumus ceļot māju.
  Man puikas saka, ka normālu māju var uzcelt pa 50 000 EUR, bet tad mazliet būs jāpasvīst arī pašam.

  Grozies kā gribi, bez 140 m2 neiztiksi. 100 ir ļoti optimistiski 🙂

  • Patiesībā nekādu konkrētu summu neesmu vēl paredzējis. Kredītu ņemt neplānoju, būvēšu pamazām, cik nu ātri finanses un prasmju apguve ļaus. Man nav nekādi konkrēti termiņi, kādā laikā mājai būtu jābūt gatavai, tā kā liela stresa šajā jautājumā it kā nav..

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s