Valmieras maratons 2015

Tātad – par Valmieru! Ko es biju domājis, kad Valmieras maratona nedēļas piektdienā (divas dienas pirms maratona) pēkšņi izziņoju sociālajos tīklos savu lēmumu noskriet to zem trim stundām? Likās, ka tieši šobrīd ir ļoti piemērots brīdis notestēt slavenā domu grauda `Viss ir galvā` patiesumu. Kāpēc? Tāpēc, ka nezinu, kad vēl tuvākā vai tālākā nākotnē būs tāds brīdis, kad tik ilgu laiku praktiski nebūšu trenējies. Šobrīd man gandrīz nekādi skriešanas treniņi nav bijuši jau ļoti ilgu laiku, jo pēc 1024 dienu pēc kārtas noskriešanas esmu paņēmis atpūtas pauzi, kas ievilkusies garāka, nekā sākotnēji bija domāts. Kā jāsaprot tas teiciens par visu galvā? Ir dzirdēts cits teiciens ar līdzīgu domu – `90% rezultāta ir galvā, bet atlikušie 10% – arī galvā` vai tamlīdzīgi. Galvenā doma – ja Tu tici, ka vari ko izdarīt, tad to arī vari. Jeb kā Henrijs Fords esot teicis – `Whether you think you can, or you think you can’t – you’re right`*. Tātad galvenā ideja bija radīt sevī pārliecību, ka trīs stundu maratons ir izskrienams bez speciālas gatavošanās. Tas nozīmē nevis domāt, ka varbūt es to varētu, ja būtu labi laika apstākļi un piemērota trase, bet precīzi apzināties, ka tas pavisam noteikti tiks izdarīts un iztēloties, kā es katru apli noskrienu pusstundā.

Sāku ar to, ka izziņoju savu lēmumu noskriet maratonu trīs stundās sociālajos tīklos. Tāpat par to paziņoju arī sievai – nevis kā vēlmi, bet kā faktu, ka tas ir nolemts un tiks izdarīts. Šādu pat attieksmi saglabāju sarunās ar citiem skrējējiem. Un tāpat rīkojos arī sarunās ar sevi, priecājoties par jaunnolemto maratona rezultātu – 2:58:59 (tas ar nelielu rezervi tā, lai nebūtu pārlieku jāmokās pēdējā apļa finišā, šauboties, vai būs zem trim vai nebūs).

Pašā maratonā darbs bija viegls – sākt skriet, turot tempu nedaudz zem 4:15 min/km, un tā arī vienmērīgi turpināt, līdz sasniegta finiša līnija. Kas var būt vieglāks par to!

Kas tad īsti nogāja greizi? Pagājusi tikai diena pēc maratona, un vēl neesmu paguvis līdz galam atbildēt uz šo jautājumu. Ir vairākas versijas, no kurām jāizceļ divas, manuprāt, ticamākās.

Pirmā (un domāju, ka visticamākā) versija ir tāda, ka tomēr ne pietiekoši stingri, ne līdz galam spēju sevi pārliecināt, ka rekords būs, ka būs zem trim stundām. Vārdos izlikties pārliecinātam ir viena lieta, bet savu zemapziņu pārliecināt – pavisam cita. Pašam likās, ka esmu spējis sevi pārliecināt, ka to varu izdarīt, bet, iespējams, kļūdos. Varbūt nepietiekoši skaidri vizualizēju pusstundu apļus pēdējā vakarā pirms skrējiena. Varbūt būtu bijis nepieciešams lietot kādu spēcīgāku tehniku, kā ar šo sevis iespaidošanu strādāt, ko vēl neesmu apguvis.

Otra versija, kas arī ticama, bet ne tik ļoti, ir tāda, ka teiciens par visu galvā varētu būt neprecīzs. Iespējams, ka galvā ir tikai 90%, bet atlikušie 10% tomēr būtu jāveltī fiziskajiem treniņiem. Vai arī vismaz 95% un 5%. Vai tamlīdzīgi. Pagaidām vēl pāragri spriest par to, vai tiešām nepieciešams arī trenēties, lai izskrietu maratonu no trim stundām, bet izslēgt šādu iespēju nevaru.

Vēl skrienu savā nospraustajā tempā

Vēl skrienu savā nospraustajā tempā

Nobeigumā jāatzīst, ka esmu dzirdējis arī gluži pretējus viedokļus. Ir dzirdēts teiciens par cāļu skaitīšanu rudenī un `hop` teikšanu pirms grāvja pārlēkšanas, kas abi nozīmē tieši pretējo lietu – nevajag runāt par lietām, kas vēl nav izdarītas, jo tas var slikti beigties. Negribētos gan tam ticēt, jo drīzāk gan tas, ka šai negatīvajai saistībai tic, ne tas, ka par neizdarīto jau runā, varētu kalpot par iemeslu negatīvajam gala rezultātam. Taču vienalga gribēju to pieminēt, lai neviens pēc tam nebāž man acīs šīs gudrības ar domu, ka droši vien pats neesmu iepriekš līdz tām aizdomājies..

Un galu galā cik ilgi tad varējām dzīvot, prātuļojot par to, vai tiešām 90% ir galvā, bet atlikušie 10% – arī galvā? Kādam tas vienreiz bija jānotestē! Tāpēc – lūdzu, ņemiet par labu! Vēl tikai jānoskaidro gala rezultāts..

* ‘Vai nu Tu tici, ka vari, vai tici, ka nevari – Tev ir taisnība’ (angļu val.)

Advertisements

One thought on “Valmieras maratons 2015

  1. Nu es jau cerēju, ka tev būs 🙂 Labi vēl, ka pusgadu pirms tam neizliki banneri iekš noskrien.lv 😉 Es vēl pagaidām jauniņais skriešanā no visas sirds, bet iesaku papētīt apļus pulkstenī, kas varēja noiet greizi – iespējams vienkārši atslābi pa vidu. Un fizisko tomēr arī vajag – 3h vicināt rokas un kājas nav joka lieta – tur ar galvu vien nepietiks.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s