Saistlieta nr. 1 – aukstie skrējieni

Pamanīju, ka neesmu šeit neko jaunu uzrakstījis kopš janvāra sākuma, kad padalījos ar jums savās pārdomās par to, kā un ko darīt šajā gadā un turpmāk. Kurš bija tas, kas teica, ka rakstīšanas un darīšanas apjomu reizinājums ir konstants? Laikam jau neviens.. Bet tā mēdz būt. Pēdējā laikā dažas interesantas nodarbes aizpilda manu brīvo laiku, par tām arī šoreiz gribu īsumā pastāstīt.

Hmm, pēc šī ievada uzrakstīšanas un pirmās interesantās nodarbes – auksto skrējienu – aprakstīšanas secināju, ka sanācis visai pagari.. Tāpēc laikam šim rakstam pietiks tikai ar to, bet par citām nodarbēm citreiz, citādi nogarlaikošu jūs pavisam..

Aukstie skrējieni

Beidzot esmu apzināti uzsācis trenēt savu aukstumizturību! Agrāk to biju darījis pavisam neapzināti un bezmērķīgi, vienkārši tāpēc, ka tā dzīvot patika, bet nu esmu spēris dažus soļus apzinātas rūdīšanās virzienā.

Galvenais solis šai virzienā ir tas, ko es saucu par aukstajiem skrējieniem – skrējieni diezgan aukstā laikā ar minimālu apģērba daudzumu mugurā. Šai lietai es sāku pievērsties pēc Wim Hof un Justin Rosales grāmatas `Becoming the Iceman` (`Kļūstot par ledus vīru`) izlasīšanas. Sāku ļoti piesardzīgi – vienkārši dažos šīs ziemas skrējienos devos mazāk apģērbts (piemēram, tikai garais apakškrekls un virsū T-krekls). Pēc tam pamazām cēlu latiņu uz augšu, līdz pārgāju uz regulāru skriešanu tikai parastā T-kreklā un šortos. Papildus tam galvā uzmaucu cepuri, bet rokās uzvilku divus pārus cimdus, jo tieši plaukstu virspuses bija manas visvairāk salīgās vietas. Šādi apģērbts janvāra sākumā noskrēju 26 kilometrus temperatūrā -1 grāds pēc Celsija, un biju ļoti lepns par to 🙂 Pēc tam aukstums progresēja, un mani skrējieni līdz ar to kļuva krietni īsāki, jo negribēju atkāpties no saviem aukstuma treniņiem. Ap janvāra vidu kopā ar sievu noskrēju apmēram -10 grādos 4.4 kilometru distanci ar finišu veikalā (ne nosalšanas pēc, bet tāpēc, ka bija plānots nopirkt ko ēdamu). Katrs no šiem skrējieniem nāca ar jaunām sajūtām – tad elkoņi dabūja pasalt, tad kājas, tad vēl kaut kas. Aukstums ir labs skolotājs, ja protam tajā klausīties!

Skrējienā uzreiz pēc pusnakts pa parku

Skrējienā uzreiz pēc pusnakts pa parku

20. janvārī izdomāju, ka nav, ko nīkuļot, jāatsakās arī no cepures un cimdiem! Domāts – darīts! Vakarā ārā bija kādi -13 grādi, kas mani nedaudz sabiedēja, tāpēc skrēju garajās biksēs un ar garo apakškreklu zem T-krekla. No dažām savām bailēm vēl neesmu ticis vaļā, bet pie tā strādāju 🙂 Rezultātā nosala ausis, kas vairs nebija zem cepures, traki nosala plaukstu virspuses, kas līdz šim bija lutinātas cimdos, bet skrējiens man kopumā patika ļoti labi. Jau nākamajā dienā atteicos arī no garajām biksēm un krekla un paliku vienā T-kreklā un šortos, bez cimdiem un cepures. Jāatzīst, ka šajos skrējienos noskrietā distance bija gaužām maza – no vienas jūdzes līdz pāris kilometriem. Taču visam jānāk pamazām!

Kopš šīm janvāra dienām nevienā savā skrējienā vairs neesmu uzvilcis mugurā neko vairāk, bet skrienu vēl joprojām katru dienu, reizēm arī divas reizes dienā. Ir jūtams stabils progress, rokas un ausis salst krietni mazāk, bet pārējais ķermenis pēc iesilšanas nesalst vispār, ļoti patīkama sajūta! Nupat februāra sākumā biju jau tiktāl apradis ar ārā valdošo temperatūru, kas vairs svārstās tikai pāris grādu robežās ap nulli, ka nomainīju savu skriešanas tērpu pret vēl minimālāku – nu jau kādu nedēļu skrienu īsajā kreklā pavisam bez rokām un īsajos sacensību šortos. Kājas gan nav basas – izmantoju minimālos apavus.. Tātad vēl ir, uz ko tiekties 🙂

Ļoti forši skrējieni man gadījās pērnās nedēļas nogalē, kad pēc kāda pārtraukuma atgriezos mežos. Skrēju pa meža takām, pa lauku ceļiem, bridu pa brikšņiem un kupenām, caurskrēju kādai pļavai, uzgāju jaunas skriešanas takas, un tas viss, izbaudot lielu sniega pārslu krišanu uz kailās ādas, kurai netraucē nekādi lieki apģērba gabali. Otrdienas rīts, savukārt, iznāca diezgan stiprā sniegputenī un vējā, bet arī tas bija lielisks! Varētu teikt, ka šīs jaunās sajūtas ir ārkārtīgi fantastiskas, bet tad es jau atkārtotos..

Pēc kāda skrējiena snigšanas laikā

Pēc kāda skrējiena snigšanas laikā

Ā, jā, bet kāpēc to vispār daru? Hmm, vai tad visam vajadzīgs iemesls? Kāpēc cilvēki skriet ultramaratonus? Kāpēc kāpj kalnos? Kāpēc lec ar izpletni? Kāpēc vispār dara kaut ko? Jā, bet papildus tam jau rakstīju Latvijas Baskāju skriešanas biedrības lapā par aukstuma ļoti labvēlīgo ietekmi uz cilvēka imūnsistēmu un veselību kopumā, ja izmantojam šo lielisko rīku veselīgās devās. Ar to tā kā vajadzētu pietikt..

Lai vai kā, pieņemu, ka šādas lietas ne visiem liksies tik jaukas un izklaidējošas kā man. Ir zināmi cilvēki, kas dzīvo stingros rāmjos dažādu stereotipu un dogmu ieskauti, un tiem manas izklaides nekad nesaprast. Šis raksts nav veltīts viņiem. Ir cilvēki, kas visiem saviem spēkiem cenšas mani apturēt, likt ceļā šķēršļus, ierobežot un iegrozīt pēc sava prāta, pārvērst manu dzīvi par tikpat pelēcīgu un neinteresantu kā savējo. Jūs taču zināt tos cilvēkus, kuri uzskata, ka pasaulē viss jau ir atklāts, ka neviens parasts cilvēks neko jaunu radīt nespēs, ka eksperimentiem nav jēgas, utt.? Jau rakstīju, ka no šādiem cilvēkiem mēģināšu pēc iespējas vairāk izvairīties. Darba specifikas dēļ gan gluži pavisam izvairīties man vēl nesanāk, bet man viņi arī pārāk netraucē – ignorēšana un pasmiešanās par viņu ierobežoto domāšanu strādā itin labi. Lai jums gaišas domas un dzīva iztēle un lai nekrustojas ceļi ar negatīvajiem! 🙂

Advertisements

8 thoughts on “Saistlieta nr. 1 – aukstie skrējieni

  1. Viendien redzēju vīru braucam ar divriteni tikai superīsos šortos un čībās, un ar mugursomu. Nākamais līmenis varētu būt aukstumā arvien vairāk un vairāk palielināt pārvietošanās ātrumu.

  2. Man patika, tikko -10C izmēģināju šortiņos un ar silto t-kreklu aptuveni kilometru noskriet, uz beigām augštilbi viegli iesarkani palika, jāvelk siltāka apakšveļa, bet tā sajūtas super.. kaut arī tik īss, bet lielisks skrējiens.

    Liekas, ka man optimāli būtu 0 C

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s