Kā dzīvot tālāk?

Ar ko gan janvāra mēnesis ir labāks par jebkuru citu gada mēnesi? Kāpēc tieši šī mēneša sākumā parasti mēdz izvirzīt kaut kādus noteiktus mērķus nākamajiem divpadsmit mēnešiem vai atskatīties uz aizvadītajiem divpadsmit? Tas nudien ir savādi. Vadoties pēc principa, ka tā dara visi un tā darīt ir pieņemts, man vajadzētu šo lietu ignorēt.. Bet no otras puses – tas būtu pārāk paredzami no manas puses! Turklāt tik tikko kā (2. janvārī) ir beidzot noslēdzies mana 101 lietas saraksta izpildes termiņš, kas loģiski rada jautājumu – ko nu?? Tāpēc nolēmu arī padomāt par kaut ko tādu, ko varētu nosaukt par mērķiem. Tomēr, lai nebūtu tik sausi, kā tas man sanāk parasti, šoreiz mazāk kvantitātes, mazāk konkrētības, bet vairāk vispārīgu pārdomu par dzīvi un tā.

Īstenībā šie mērķi nav pat tieši šim gadam. Tas ir tas, ar ko es turpmāk gribu nodarboties, ko darīt, ko nedarīt, kā dzīvot. Daudz ko no tā jau esmu sācis pagājušajā gadā vai vēl agrāk, daudz ko turpinu tieši šobrīd, bet par šo un to nāksies arī piedomāt no jauna.

Tā pa lielam jau mērķi ir tikai divi:
1) Vairāk darīt lietas, kas sagādā prieku;
2) Mazāk darīt lietas, kas [vairs] nesagādā prieku un/vai traucē dzīvot.

Tas patiešām ir tik vienkārši, kā izklausās – vairāk prieka, mazāk bezjēdzības! Tik tālu tas laikam ikvienam būtu tā, ne tikai man. Taču zem katras no šīm divām kategorijām katrs no mums laikam paliks apakšā visdažādākās lietas. Tad nu mēģināju pierakstīt, kādas domas skrien cauri manai galvai šo divu kategoriju ietvaros.

Vairāk dzīvot un staigāt apkārt basām kājām.. Pēc iespējas mazāk izmantot apavus un zeķes..

Vairāk uzturēties ārpus telpām, ārpus pilsētas, pie dabas.. Mazāk nīkt pilsētas ielās, četrās sienās mājās..

Vairāk iet pārgājienos, gulēt teltī, guļammaisā, zem klajas debess.. Mazāk censties par katru cenu ceļojumos īrēt istabu..

Vairāk pievērsties paleolīta laikmeta dzīvesveidam jeb dzīvei alā, dzīvot vienkāršāk.. Samazināt ikdienas steigu..

Vairāk darboties savos zemes pleķīšos, izaudzēt ko ēdamu, padzīvot tur kādu laiku.. Pēc iespējas izvairīties no mākslīgā un neīstā – reklāmām, svētku piedāvājumiem, veikalu skatlogiem ar kārtējām jaunā izlaiduma krāmu kolekcijām, utt..

Vairāk pārvietoties apkārt kājām vai ar velosipēdu.. Mazāk braukt ar auto..

Vairāk censties ēst veselīgāk, vairāk lietot uzturā veselīgos taukus lielāka enerģijas apjoma ražošanai.. Mazāk lietot uzturā cukurus un citus ogļhidrātus, arī saliktos; mazāk ēst vispār, neēst neko lieku, kas organismam nav vajadzīgs vai ko tas nespēj pārstrādāt un ko tāpat pēc dažām stundām nāksies mest laukā..

Vairāk klausīties.. Varbūt [vēl] mazāk runāt..

Vairāk dabisku kustību, vingrošanas, spēka attīstīšanas dabā.. Mazāk trenažieru zāles..

Vairāk kontaktēties ar cilvēkiem, kuri apzinās, ka labākās lietas šai pasaulē ir par brīvu.. Izvairīties no cilvēkiem, kuri sirgst ar mantu pielūgšanas māniju..

Vairāk kontaktēties ar pozitīvi noskaņotiem cilvēkiem, tādiem kā mana sieva.. Izvairīties no cilvēkiem, kuri nodarbojas ar nepārtrauktu kritizēšanu, ir ļoti negatīvi noskaņoti, nodarbojas ar psiholoģisko teroru..

Vairāk pievērsties seno latviešu tradīcijām, atzīmēt senču svinību dienas.. Mazāk domāt par svešiem svētkiem, tādiem kā Valentīna diena, Sieviešu diena vai Visu svēto diena..

Vairāk rīkoties pēc paša vēlmēm, piemēram, ik pa laikam, ko var, ēst ar rokām, nelietojot galda piederumus.. Nepakļauties sabiedrības muļķīgajai stereotipizētajai domāšanai, spiedienam, izvērtēt katras sabiedrībā pieņemtās normas pamatotību..

Vairāk stāvēt.. Mazāk sēdēt..

Vairāk censties izzināt savu spēju robežu – gan skriešanā, gan citās jomās.. Mazāk atrasties visu laiku tikai savā komforta zonā..

Vairāk mēģināt pārvarēt savas bailes.. Mazāk mēģināt izvairīties no situācijām, kas rada bailes..

Vairāk darīt ko jēdzīgu, nodarbes, kas rada paliekošas vērtības, varbūt kaut ko vairāk uzrakstīt.. Vismaz mājās atbrīvoties no bezjēdzīgajiem laika kavēkļiem – televīzijas, interneta, avīzēm, žurnāliem..

Vairāk gulēt uz grīdas.. Atteikties no dīvāniem, matračiem un citiem kaitēkļu perēkļiem un veselības gandētājiem..

Vairāk trenēt redzi.. Mazāk valkāt brilles..

Vairāk taupīt lietas, saudzēt dabu.. Mazāk nelietderīgi izšķērdēt dabas un citus resursus – ūdeni, koksni, papīru, elektrību, degvielu u.tml..

Beidzot izdevās atrast piemērotāko vietu savam vecajam dīvānam

Beidzot izdevās atrast piemērotāko vietu savam vecajam dīvānam

Nobeigumā vēl dažas vairāk un mazāk lietas, kuras neizdevās savstarpēji sapārot.

Vairāk..:
– .. skriet
– .. nodarboties ar vispārīgām dabiskām fiziskām aktivitātēm ķermeņa vispusīgai attīstīšanai
– .. kāpt kokos
– .. laika veltīt pārdomām par dažādiem jautājumiem
– .. trenēt aukstumizturību – gan pēdām un kāju pirkstiem, staigājot pa sniegu un tml., gan vispārējo ķermeņa, velkot mazāk apģērba, peldoties aukstā ūdenī u.tml.

Aukstumizturības treniņus uzsāku jau līdz ar gada pirmo dienu

Aukstumizturības treniņus uzsāku jau līdz ar gada pirmo dienu

Mazāk:
– samazināt atkarību no mantām, atbrīvoties no visiem liekajiem krāmiem, kas gadu laikā iekrājušies, vai nu izmetot vai kādam atdodot
– samazināt drēbju apjomus līdz minimumam, pieturoties pie viena gada nelietošanas principa, kā arī pie principa – ja kādam ir divi krekli, vienu vajadzētu atdot kādam, kam nav neviena
– varbūt apsvērt iespēju iet pensijā..

Skaidrs, ka gandrīz katram no šiem punktiem varētu veltīt atsevišķu rakstu, jo daudzas no šīm tēmām ir pietiekami plašas, bet šoreiz iztiksim tikai ar saukļiem virsrakstu līmenī. Starp citu, ļoti labi – īsi un kodolīgi – daļu no būtiskākā jau izsenis izdevies formulēt vecajam labajam Albertam (skatīt bildi zemāk).

Ēd mazāk + kusties vairāk = dzīvo ilgāk

Ēd mazāk + kusties vairāk = dzīvo ilgāk

Nav jau gan tā, ka man būtu mērķis dzīvot ilgāk, bet vienalga interesanti 🙂

Tieši vakar, lasot kārtējās nodaļas no grāmatas `Becoming the IceMan`, uzgāju autora citātu, kas likās ļoti atbilstošs šim rakstam. Citi sauktu to par sakritību. Ar to tad arī šo rakstu nobeigšu.

Deep down, we all have a part of us that has the ability to connect with the elements of nature. We have the potential to connect with it fully and have our bodies adapt. Indians, who were close to nature, understood this very well and had the wisdom of the land. In civilization, we have lost that ability. Nature has the ability to make us whole – to fulfill us. Therefore, we must strive to become “wholy”.

/Wim Hof/

Un kā ar jums? Ir kādi plāni šim gadam vai kādam nenoteiktākam periodam nākotnē?

Advertisements

9 thoughts on “Kā dzīvot tālāk?

 1. Ko sieva saka par šo visu? Visam piekrīt? Tomēr viņai būs jābūt tajā visā ja ne iekšā, tad vismaz līdzās.
  Un es teiktu šādi: Vairāk.. laika veltīt pārdomām par dažādiem jautājumiem, mazāk laika, ko varētu veltīt pārdomām, veltīt nelietderīgām aktivitātēm.
  Patiesībā jau vispār vēlams vairāk nodarboties ar lietderīgām aktivitātēm 🙂

  • Jā, ko lai sieva par to visu saka…? 🙂
   Par dažām lietām sieva nebūt nav sajūsmā, kā jau Tu to droši vien noprati, ja jau uzdevi šādu jautājumu.
   No otras puses sieva priecājas, ka vīrs domā, sporto, mēģina, meklē, brīnās, iemācās, apgūst un iz-/uzzina. Līdz ar to sieva šobrīd atbalsta vīra meklējumus, kas izpaužas kā eksperiments pašam ar sevi, jo tic, ka tikai personīga pieredze ir patiesi ticams zināšanu avots 🙂
   Protams, sievai nav viegli skatīties, kā vīrs putenī skrien ārā īsajā tērpā, jo mēģina norūdīties u.t.t., bet nevienu cilvēku ar varu nepārveidosi, bet, mēģinot pārveidot, vien nomocīsi gan sevi, gan otru.

 2. Sveiks, OreMan!

  Jau kādu laiciņu lasu Tavus saturīgos rakstus. Precīzāk, no augusta, kad iekš mana ciema skrēji 50 km. Vispār jau skrēja daudzi, bet viens no viņiem izcēlās uz citu fona ar
  a) ārējo līdzīgumu Jēzum 🙂
  b) dīvainajām roku kustībām skriešanas laikā.

  Izcēlās un aizmirsās. Pēc laika, meklējot atsauksmes par skriešanu un arī to pašu piecdesmitnieku, tika uziets šis rakstu krājums. Izrādījās, ka augšminētais cilvēks un šo rakstu autors ir viens ir viena persona.

  Tas bija kārtējais pasaules mazumu apliecinošais ievads.

  Sāku visus rakstus lasīt no paša paša sākuma. Tā kā pats nesen biju pasācis skriet un arī to pašu piesdesmitnieku apmeklēju pieredzes gūšanas pasākumu ietvaros, tad skrējēja – iesācēja (2008. gads) pārdomas man bija kā Bībele, kā medusmaize. 🙂 Ar smaidu un paša iepriekš izjustām līdzīgām sajūtām lasīju šo tekstu: “Valmieras maratona satelītskrējiens … … būs solis uz priekšu manā niecīgajā skrējēja karjerā – ja Rīgas minimaratona distance bija vien 5.36 km, tad šoreiz centīšos pievarēt jau veselus 5.7 kilometrus. Šobrīd man pilnīgi nav izprotams, kā ir iespējams noskriet, piemēram, tādu distanci kā 17 km, ko arī var izvēlēties skriet Valmierā, vai – vēl trakāk – pusmaratonu…”

  Visa medusmaize=Bībele tika cītīgi rakstu pa rakstam izstudēta. Tikai un vienīgi pozitīvas emocijas raisīja skriešanas progresa apraksts, 1001 dienas saraksta izpilde, kā arī visi ļoti nopietnie un arī reizēm pigorīgie teksti (“Kā kāds skrējējs cepumus cepa..”) 🙂 .

  Tātad rezumējums ir ar daudzām plusa zīmēm:

  + Gari, izsmeļoši, sakarīgi, pozitīvi, interesanti raksti. Mūsdienu informācijas pārbagātībā tas ir retums. It sevišķi interneta vidē.
  + Raita valoda. Tas ir vēl lielāks retums, it sevišķi virtuālā vidē. Gramatikas policija var gavilēt.
  + Man par pārsteigumu nāca atziņa par skriešanas sacensību atspogoļojumu nevis tikai kā ātru kāju kustināšanu, bet arī kā interesantu taktikas, dažādu skriešanas viltību un dažādu sīkumu, kas nemaz nav sīkumi, aprakstu.
  + OreMan pozitīvā piemēra iespaidā (“Jūsu priekšā – kuģu kapteinis!”) arī man iegūta attiecīgā apliecība. Sīkums, bet patīkami. 🙂

  Nu re, sanāca tikai četras plus zīmes.

  Lai veicās arī turpmāk un varbūt jau drīzumā kādās sacensībās man aiztrauksies garām. 🙂

  Arī turpmāk šad tad piekāpšu šeit un pārbaudīšu, vai kas jauns nav pierakstīts.

  • Paldies par pozitīvajām atsauksmēm, tad jau laikam rakstīšana nav gluži veltīga. Starp citu, man pašam arī interesanti reizēm paskatīties, ko esmu pirms vairākiem gadiem rakstījis, ko domājis par skriešanu un citām lietām – mēdz būt visai smieklīgas epizodes 🙂

   Tad jau tiekamies trasē!

 3. Redzēju jūs sapnī. Nācu no matemātikas stundas. Tagad domāju, cik gan jocīgi tas bija, bet tas jau bija sapnis, un tur bija gan dīvāns, kurā jūs sēdējāt, gan televīzors uz ko skatījāties. Rādīji ar smaidu kādus izgriezumus ar nozīmi “auto = nelaime”. Piedāvājāt siltu pienu. Bet no klases mani sauca, vai negribot tēju, un vispār guvernante slēdza telpas ciet un man bija jāiet.

  Dzīves plāni skaisti. Ar realizāciju arī.. plāni.
  Par dienas režīmu – iet gulēt 22os, Tas jau izdodas vairākus gadu. Attiecīgi laicīga mošanās.
  Fiziska kustēšanās. 30-1h 5x/ned. Vai nu sports vai noderīgas aktivitātes
  Zaļēšan. Vairāk zaļu, dārzeņus, augļus, riekstus
  Zaļdzīvošan. Mājā, kur augšējā stāva kaimiņi nestaigā pa tavu auru un tu nestaigā pa apakšējā stāva kaimiņu auru. Kur iziet ārā no rīta pačurāt 🙂 🙂 🙂 Sadzirdēt putnu balsis, sajust saules starus un rīta rasu. Samīļot suni.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s