Svaigēšanas eksperiments

www.svaigsunvesels.lv definīcija:

Svaigēšana, iespējams, ir viena no ekstremālākajām diētām, kas šobrīd pasaulē gūst arvien lielāku popularitāti. To izmanto kā attīrīšanās programmu ķermeņa svara noregulēšanai, veselības nostiprināšanai un sakopšanai un vienkārši kā veselīga un dabiska dzīvesveida sastāvdaļu. Tās popularitāte aug kopā ar interesi un rūpēm par ekoloģiski tīru vidi un tai atbilstošu dzīvesveidu. Vadoties pēc savām interesēm, daži pievēršas tai periodiski uz neilgu laiku, citi savukārt iekļauj to savā ikdienā daļēji vai pilnīgi.

Tā ir diēta, kas ieteic uzturā lietot augļus, lapas, dārzeņus, riekstus un sēklas, kas nav apstrādāti temperatūrā, kura augstāka par 45 grādiem.

Vispārīgāk runājot, svaigēšanas pamata princips ir nelietot uzturā neko tādu, kas bijis termiski apstrādāts vai kā citādi pakļauts temperatūrai, kas augstāka par 45-47 grādiem pēc zviedru kunga Andersa Celsija skalas. Tātad principā svaigēdājs drīkstētu ēst arī dzīvnieku valsts produktus – gaļu, zivis, pienu, sieru -, ja vien nav iesaistīta cepšana vai vārīšana (bet, piemēram žāvēšana zemās temperatūrās).

Ideja likās gana interesanta, lai nolemtu iesaistīties šādā eksperimentā, divu nedēļu garumā kļūstot par svaigēdāju. Jo taču pamocīt sevi nekad nenāk par skādi 😉 Galu galā – ja pat Aivars703 var uz nedēļu atteikties no alus.. Taisnības labad gan jāsaka, ka ideju noformulēt pirmajai gadījās manai sievas kundzei, man atlika vien piekrist. Tātad svaigēdāji divu nedēļu garumā būsim mēs abi, kas tomēr krietni labāk – nebūs man katru rītu un vakaru jāvēro, kā kāds dzer tēju.. Ā, nu vienīgi izņemot tā saucamās kafijas/tējas pauzes darba vietā..

Tagad, kad rakstu šo rakstu, rit jau otrā svaigēšanas diena un, kā par brīnumu, vēl esmu dzīvs! Biju domājis, ka gan jau vienu dienu izvilkšu un tad otrajā dienā skatīsies, kā sanāks. Bet nu jau šķiet, ka vairāk vai mazāk veiksmīgi tikšu arī līdz šīs dienas izskaņai.. Tiesa, ar nepacietību gaidu šī vakara skriešanas sacensības – Juglas apļus. Nav ne jausmas, cik daudz spēka būs tik ātri skriet šādos apstākļos.

Pērnās nedēļas pēdējā dienā piedalījos otrajā Liepājas pusmaratonā (kas, starp citu, arī noslēdza manu 101 sacensību posmu, tādējādi pieliekot punktu attiecīgajam 101 lietas saraksta ierakstam), kā arī apmeklēju pēcpasākuma pasēdēšanu pie edGara. Tur tad nu man bija pēdējā iespēja vēl saēsties visādus nesvaigus labumus tā, lai pietiek divām nedēļām. Tad nu locīju iekšā gan zivis, gan cepumus, gan grillētu šašliku un citus ēdienus, kā arī dzēru kolu u.tml. Pārrodoties mājās no pasākuma, secināju, ka ir jau pāri pusnaktij, tātad manas svaigēdāja dienas bija nemanāmi sākušās..

Ko tad īsti es ēdu? Pagaidām esmu pieturējies pie ēdieniem, kas pilnīgi neapšaubāmi ir svaigi – augļi (banāni, āboli), dārzeņi (kāposti, gurķi, avokado), ogas (mellenes, ķirši, jāņogas, tomāti), rieksti (ne grauzdētie), loki un dilles (nezinu, kas tie ir – dārzeņi?), protams, arī medus. Dzeru pagaidām vienīgi tīru ūdeni. Interesanti iznāca, kad pirmdienas rītā instinktu vadīts aizgāju darba vietā uz tējas pauzi un uzlēju sev krūzē tējas maisiņam vārošu ūdeni, tādējādi pagatavojot sev tēju. Tikai pēc tam atminējos, ka tēja taču man tagad nepienākas, jo ūdens temperatūra pavisam noteikti ir virs 47 grādiem.. Lai cik žēl arī nebūtu, nācās liet ārā.. Nav jau gan laikam tik traki, kā būtu kādu ēdienu izmest – tikai viens tējas maisiņš šeit cieta, jo ar ūdeni jau mēs ikdienā tāpat laistāmies uz nebēdu.

Pirmās dienas vakarā bija tāda jocīga sajūta – it kā diezgan daudz visa kā ēsts, bet tomēr gribētos ko jēdzīgāku, piemēram, maizi ar gaļu 🙂 Tas, ka nav paredzēts lietot maizi, laikam man ir vistrakākais, jo, piemēram, tomātu un avokado noteikti daudz labprātāk ēstu uz maizes. Bet nu neko, gan jau pārdzīvošu.

Šodien, otrās dienas rītā gan bija tāds kā nespēks. Neaizgāju pat izskriet ikdienišķo rīta rosmi, aizbildinoties ar to, ka vakarā būs jāskrien sacensībās, nevar tā no rīta izlikt spēkus. Vakar gan skrēju gan no rīta, gan arī vakarā, turklāt vakara skrējiena lielākajā daļā man bija aizdomīgi zems pulss. Varbūt arī tikai iedomas, bet varbūt no mana svaiguma ir kāds labums. Tagad, dienas otrajā pusē, rīta nespēka it kā vairs nav, arī izsalkuma nav, jo esmu jau šo to dienas laikā apēdis. Vispār svaigēdāji saka, ka ar laiku viņiem tieši nespēks, kas pirms tam ikdienā bijis, pāriet, viņi jūtas mundrāki un tamlīdzīgi. Nezinu gan, vai šis možums iestājas jau pirmajās divās nedēļās. Dzīvosim – redzēsim! Ne pārāk patīkamas sajūtas detoksifikācijas laikā (veicot šo pāreju uz svaigēšanu) esot normāla parādība.

Vispār būtu labi, ja es varētu tikt arī pie zivīm un gaļas, bet nezinu, kā pateikt, vai produkts ir kūpināts atbilstoši zemā temperatūrā, un kur tādus vispār meklēt. Laikam būs pie kāda jāpakonsultējas (vai arī jāpalasa ieteikumi komentāros..).

Nobeigumā varu vien teikt, ka pēdējā laikā esmu uzzinājis daudz jaunu lietu attiecībā uz dažādām dzīves sfērām, daudz ko tādu, kas man vienmēr licies kā neapgāžama patiesība (un ne tikai man, bet vispārīgi), bet kas varbūt tāda nebūt nav. Varbūt nākotnē šo to uzrakstīšu arī par citām lietām. Līdzīgi jau bijis arī ar skriešanu – daudzus gadu desmitus visi uzskatīja, ka nepieciešami apavi ar amortizācijām, atbalstiem utt., bet nu izrādās, ka tas viss bijis būvēts uz ļoti nestabiliem pamatiem, kas mūsdienās beidzot sāk brukt.. Tāpat arī dažas citas teorijas, iespējams, ir baltiem diegiem šūtas. Kā vienmēr esmu teicis – galvenais nebaidīties eksperimentēt ar sevi un prast novērtēt rezultātus/izmaiņas! Es gan neloloju nekādas ilūzijas par to, ka varētu palikt 100% svaigēdājs arī pēc šīm divām nedēļām, tas tā noteikti nebūs (varbūt būtu vērts izmēģināt arī alu cilvēku jeb tā saukto paleo diētu, lai kā man šis vārds nepatiktu, kad uzturā tiek lietots milzums daudz gaļas, zivju, augļu, bet nekā no mūsdienu izgudrojuma – lauksaimniecības), taču varbūt kaut kādas derīgas atziņas man šajā posmā radīsies. Redzēsim!

Advertisements

One thought on “Svaigēšanas eksperiments

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s