Nedēļas skrējieni: 30. janvāris – 5. februāris

Pirmdiena, 30.01.2012.
Rīts: 6.5 km – mežs, pļava, nomaļš ceļš
(standarta rīta rosmes aplis)
Ideāla rīta rosme, kuras dēļ tā pa lielam vispār nolēmu sākt veikt šīs piezīmes, kā jau to pirms pāris dienām minēju. Laiciņš pavēss, kādi -15 grādi, pagaidām mans aukstākais skrējiens bez zeķēm. Saule tik tikko kā uzlēkusi, debesis skaidras, tāpēc jau, skrienot caur mežu, starp kokiem apaļo spožu bumbu varēju redzēt. Izskrienot no meža pļavas malā, saule virs tālāk esošā meža redzama visā pilnībā, gar pļavas malu varu skriet saules apspīdēts. Šai īsajā posmā, ko skrēju pa meža un pļavas robežu, domāju par ultraskrējieniem, kalniem, ilgām skriešanas stundām utt. Saules gaismā kaut kā tomēr pavisam cita skriešana kā tumsā vai mākslīgā apgaismojumā.

Vakars: 3.5 km – trotuārs
Biju plānojis skriet sprintus un vēl šādas tādas lietas, jo šonedēļ (tieši šodien) sākas nākamais posms manā Romas maratona treniņu procesā – anaerobie ātruma treniņi. Laiks likās līdzīgs kā no rīta – paauksts, arī apmēram tāda pati temperatūra kā no rīta. Bet, protams, vakarā pēc darba saule jau sen kā norietējusi, un vēlēšanās līst ārā – tumsā un aukstumā – skriet nebija nekāda.. Beigu beigās jau tomēr saņēmos un izlīdu, taču jau pirmajā kilometrā sāka salt kāju pirksti. Domāju – gan jau tūlīt pāries, bet īsti līdz pirmā kilometra beigām vēl pārgājis nebija. Tad nu nolēmu – nav ko, šodien jāņem atpūta! Izmetu mazu līkumu ap mežu un skrēju atpakaļ uz māju. Atskrienot atpakaļ, kāju pirksti gan jau sen vairs nesala, tā kā varēju skriet vien tālāk un turpināt treniņu (ko būtu arī vajadzējis darīt), taču šoreiz mana slinkā puse ņēma virsroku un metu mieru. Šodienas rīta un vakara treniņi likās kā diena pret nakti (domājams, ka tieši, pateicoties saules klātbūtnei un tās neesamībai).

Otrdiena, 31.01.2012.
Rīts: 6.5 km – standarta rīta rosmes aplis
Atkal jauks rīts, atkal saule, tas jau tagad, cerams, sāks pārvērsties par regulāru iezīmi. Atkal saules lēkts! Temperatūra izskatījās salīdzināma ar vakardienu, pa radio arī teica, ka Rīgā esot -15 grādi, taču šoreiz nolēmu pirmo reizi izmēģināt Ziemassvētkos māsas dāvātās pirkstainās zeķes, kuras iespējams ievilkt manos šī brīža aktuālajos skriešanas apavos – Vibram FiveFingers. Šī bija arī vispār pirmā reize kopš pērnā gada Siguldas kalnu skrējiena 29. oktobrī, kad ārpus telpām uzvelku jebkādas zeķes. Šai periodā tikai vienu reizi bija nācies zeķes uzvilkt telpā – 6. novembrī, kad ciemojos pie sievas radiem. Tā nu no jauna nācās pierast pie zeķu dīvainajām sajūtām, pie tam vēl uzreiz pie tādām zeķēm, kur katrs pirksts savā kabatā.

Pirmais iespaids, izejot laukā zeķes un Vibramos – baigi karsti! Nu, vismaz silti, varētu teikt, ne gluži tā, ka kāja ceptos, bet krietni pasilti gan. Otrais iespaids – grūti sajust savas pēdas un pirkstus, it kā staigājot pa kaut kādiem spilveniem vai meža sūnām. It kā soli speru, kāja skar zemi, bet tas knapi jūtams. Diezgan savādas sajūtas.. No salšanas skrējiena sākumā, protams, ne miņas, bet šoreiz gadījās cita dīvainība – pašās skrējiena beigās tā kā sāka just nelielu salšanu kāju pirkstu apvidū. Gluži pretēji, kā tas mēdz būt, skrienot normāli (bez zeķēm) – citreiz nedaudz salst, uzsākot skrējienu, kamēr sasildos pats un uzdzenu pulsu, bet tas ikreiz pāriet jau pēc puskilometra vai tml. Skrējiena beigās, skrienot bez zeķēm, nekad vēl nebija novērota salšana. Interesanti!

Vakars: 15.2 km – sporta klubs
Trīs reizes nedēļā – pamata treniņos – eju uz sporta klubu skriet uz trenažiera. Lai cik ļoti tas man nepatiktu, tomēr īsti nav cita varianta šādiem specializētiem treniņiem. Kā jau minēju, šonedēļ sākas jauns posms manā treniņu procesā. Iepriekšējais posms bija kalnu pretestības trenēšana, un tajā galvenie trīs iknedēļas treniņi bija lēkšana kalnup. To dabā īsti nevarēju īstenot. Savukārt, šajā posmā trīs galvenie iknedēļas treniņi ir intervālu un/vai tempa treniņi. Tos gan veikt brīvā dabā it kā varētu, vismaz, kamēr nav snigšana un ielas ir notīrītas, taču trenažieru zāles abonements jau tāpēc atcelts netiks 🙂

Šajā treniņā tātad intervāli – divpadsmit reizes pa 400 metriem ar ātrumu 3:44 min/km, un starp tiem atpūtas pauzes arī 400 metru garumā. Tad nu vienreiz pēc ilgāka pārtraukuma gadījās atkal viens reāls, riktīgi grūts treniņš. Biju domājis – kas ta tur ko nenoskriet 400 metrus ar 3:44 min/km, bet tomēr biju nedaudz domīgs bijis par to, ka šo procesu vajadzēs atkārtot veselas 12 reizes. Taču, uzliekot uz trenažiera vajadzīgo ātrumu – 16.1 km/h – nācās uzreiz tā nēsāties, kā nebiju nemaz gaidījis. Tā ir, kad visu ziemu tikai lēnie skrējieni vien skrieti, par ātrumu sen aizmirsts. Pēc otrā intervāla jau biju manāmi piekusis, bet vēl desmit bija priekšā 😉

Trešdiena, 1.02.2012.
Rīts: 6.5 km – standarta rīta rosmes aplis
Kļūst aukstāks – šī skrējiena laikā temperatūra jau bija nokritusies līdz kādiem -20 grādiem pēc Celsija, tāpēc savu skrienamo apģērbu klāstu papildināju vēl ar divām komponentēm – ap kaklu apsēju zaļo lakatu no zemessardzes laikiem, bet rokās pa virsu parastajiem cimdiem uzvilku vēl vienus. Jā, un paņēmu līdzi arī telefonu ar domu kaut ko nobildēt, lai padarītu šo skrējienu sadaļu līdzīgu Tonija attiecīgajām sadaļām, no kurām biju smēlies iedvesmu. Re ku zemāk tātad dažas bildes.

Nomaļš ceļš

Nomaļš ceļš

Mežs

Mežs

Pļava ar virs koku galotnēm austošu sauli

Pļava ar virs koku galotnēm austošu sauli

Sniegā uz mutes es neiekritu, tas viss no apsarmošanas -20 grādos

Sniegā uz mutes es neiekritu, tas viss no apsarmošanas -20 grādos

Jāpiebilst, ka telefons pēc šo četru bilžu uzņemšanas šādā aukstumā jau paguva gandrīz pavisam izlādēties..

Vakars: 10 km – viegls fartleks
Bija paredzēts fartleks (no zviedru valodas – ātruma spēle), bet diez ko daudz variēt ar tempu nesanāca – redzamības un slīdamības dēļ. Šoreiz mežā likās, ka viss ir vienkārši viens liels un balts sniega lauks, un diez ko labi taku redzēt nevarēja. Nebija šoreiz pa mežu tik forša skriešana kā pirms pāris nedēļām. Varbūt mēness neatspoguļoja tik daudz gaismas? Nu nez.. Vēlāk, pēc izskriešanas no meža, gan varēju pa notīrītiem trotuāriem paskriet dažādos ātrumos.

Ceturtdiena, 02.02.2012.
Rīts: 6.5 km – standarta rīta rosmes aplis
Pagaidām lielākais aukstums šogad un arī šī datuma aukstuma rekords daudzās Latvijas vietās. Rīgā rīta rosmes laikā esot bijis ap -22 grādiem pēc Celsija, bet skrienot jau bija rīti silti – kā parasti. Tiesa, šo skrējienu aizvadīju Sportivās. Šogad pamatā esmu skrējis Vibramos, vienu reizi basām un vienu reizi huarachēs, tā kā šodien pirmo reizi šogad vēl viens izņēmums. Telefons, lai arī praktiski pilns uzlādēts, gan šajā aukstumā izvilka tikai vienu bildi, pēc tam rādīja, ka akumulators gandrīz tukšs, un vairāk neko nebildēja..

Saullēktā

Saullēktā

Vakars: 16 km – sporta klubs
Tempa treniņš. Ja tā padomā, cik sen nebiju skrējis nevienu tempa treniņu.. Uhh.. Protams, pie tempa treniņiem varētu ieskaitīt visas sacensības, bet tā normāli treniņā pēdējo reiz tādā kārtīgā tempā skrēju pērnā gada 29. aprīlī.. 😉 Jā, zinu, nokaunējos jau.. Nu, bet šodien tad atkal – noskrēju 10 km ar tempu 4:15 min/km jeb 14.1 km/h. Sākumā, uzliekot šo ātrumu, bija tā pagrūti, bet ar laiku pie tempa pieradu un tad tik skrēju. Uz beigām atkal varbūt palika nedaudz grūtāk, bet kopumā bija OK. Starp citu, šis ir tieši tāds ātrums, ar kādu man būtu jāskrien pusmaratonā, lai finišētu pusotrā stundā. Varētu būt izdarāms..

Piektdiena, 03.02.2012.
Rīts: 6.5 km – standarta rīta rosmes aplis
Paliek arvien aukstāks un aukstāks, šodien rīta rosmi nācās skriet jau -25 grādos.. Bet bija labi, riktīgi forši, es pat atļautos teikt 🙂 Telefonu šoreiz turēju nevis kabatā, bet lielākoties cimdā, tāpēc tas neizlādējās un varēju pat uztaisīt vairākas bildes.

Pirms došanās aukstumā

Pirms došanās aukstumā

Sākumā vēl zemessardzes lakats puslīdz turējās virs deguna

Sākumā vēl zemessardzes lakats puslīdz turējās virs deguna

Šorīt saule jau augstāk

Šorīt saule jau augstāk

Līdz skrējiena beigām gan lakats nenoturējās..

Līdz skrējiena beigām gan lakats nenoturējās..

Vakars: 13.4 km – brīvie paātrinājumi
Izdevās šoreiz ātrāk uzsākt vakara skrējienu – vēl pirms saules rieta, kas februārim nav slikti. Līdz ar to skrēju caur mežiem, desmit reizes skrējiena laikā nedaudz paātrinoties 100 metru garumā – ne gluži sprintojot, bet ieturot relaksēti ātru tempu un saglabājot labu tehniku. Šoreiz visa skrējiena garumā mutei un degunam priekšā bija zemessargu lakats, caur kuru tātad notika arī elpošana – liekas, ka tādējādi netiku katrā elpas vilcienā pie tik daudz skābekļa, cik gribētos. Sanāca tāda kā retinātā gaisa jeb augstkalnu treniņa simulācija – nav slikti! Temperatūra – kāds 21 grāds zem nulles.

Saule jau norietējusi, bet taka vēl redzama

Saule jau norietējusi, bet taka vēl redzama

Sestdiena, 4.02.2012.
12.8 km – sporta klubs
Atkal intervāli sporta klubā uz lentas. Šoreiz 800 metru gari intervāli, kas skrienami ar ātrumu 3:52 min/km jeb 15.5 km/h, seši gabali tādi. Visai pagrūti gan bija, bet ciešami vēl. Alīna arī šodien pirmo reizi uz šo sporta klubu ar mani atnāca, skrēja nedaudz blakus, nebija tik garlaicīgi.

Svētdiena, 5.02.2012.
30 km, 2:36 – garais un aukstais
Sartējot it kā esot bijuši -24 grādi, bet saulainajās vietās likās krietni siltāks. Piektajā kilometrā pat novilku virsējos cimdus, jo rokām par siltu palika. Tiesa, kad jāskrien pa mežu, kur saule neiespīd, atkal paliek aukstāks – 9. kilometrā cimdus atkal uzvilku atpakaļ. Pārrodoties mājās, secināju, ka jau -16 grādi, tā kā tie nav bijuši maldi, ka likās, ka krietni siltāks.

Interesantākā lieta šai skrējienā – mežā redzēju trīs zaķus. Viņi viens aiz otra skrēja pa lauku, tad caur mežu, tad apstājās uz meža ceļa, kur man bija jāskrien, tad atkal atsāka skriet, šķērsoja ceļu un pretējā pusē pazuda mežā. Interesanti.

Vēl viena lieta – pie Acones dzelzceļa stacijas, kur man bija paredzēts šķērsot sliedes caur vārtiņiem žogā un turpināt ceļu otrā pusē, klīda kāds suns, kas izskatījās niks un uz mani rēja, nelaizdams mani tur klāt. Nācās vien griezties atpakaļ un domāt alternatīvu maršruta turpinājumu. Izdomāju ar – skrēju tur, kur vēl ne reizi nebiju skrējis, iznāca labs skrienamgabals.

Ik pa laikam bārda un seja apsarmoja, kā jau tas šonedēļ ikreiz bija noticis rīta rosmju skrējienos. Tāpēc ik pa dažiem kilometriem nācās ar cimdu mēģināt nobraucīt visu nost, lai atbrīvotu seju no gružiem. Nav tā patīkamākā sajūta, kad viss sniega un ledus maisījums no sejas jānobrauka nost – viss tiek izsmērēts pa ģīmi, kā arī ieķeras bārdā, tas jāplūc tad ārā un tā.

Kopā tomēr ļoti labi skrējās, arī ātri. Izdzēru tikai divas mazās elektrolīta burciņas no četrām (kopā – ceturtdaļlitrs šķidruma), kā arī kādā 24. kilometrā apēdu vienu konfekti. Ā, jā, arī dzēriens burciņās bija jau sācis sasalt, ledus gabaliņi jau daži bija izveidojušies 🙂

Šeit suns (redzams labajā pusē) neļāva man turpināt ceļu

Šeit suns (redzams labajā pusē) neļāva man turpināt ceļu

Uz un ap šo ceļu redzēju trīs zaķus, bet nepaguvu nobildēt

Uz un ap šo ceļu redzēju trīs zaķus, bet nepaguvu nobildēt

Vēl kāds ziemīgais skats

Vēl kāds ziemīgais skats

Kopējais nedēļas noskrējums un laiks – 133.4 km, 12:00
Sanācis nejauši atkal jauns nedēļas kilometrāžas rekords.. Un, liekas, arī ilguma rekords nedēļā – apaļas 12 stundas noskrietas, tas viss – 12 skrējienos!

Advertisements

2 thoughts on “Nedēļas skrējieni: 30. janvāris – 5. februāris

  1. Trīs lietas:

    1) Biju gaidījusi zaķu bildes! Nākamreiz esi veiklāks un viltīgāks, kad šos satiec, tā – lai paspēj arī nobildēt! 😉
    2) Pat telefonam salst un pat tas saprot, ka šādā aukstā laikā ir jāuzturas iekšā, piemēram, iekšā cimdā! 😀
    3) Un, runājot par burciņām, pudelītēm un citām šķidruma “tvertnītēm”… Arī mūsu privātdetektīvs esot vakar stāvējis treptelpā un brīnījās par to, ka blašķītī esošajā dzērienā parādījušies ledus kunkulīsi… 😀

    • 1) un 2) ir saistītas lietas – pat, ja būtu paguvis telefonu izvilkt no kabatas, nav zināms, vai tas uzreiz būtu tā bildējis. Parasti, ja grasījos kaut ko bildēt, sagatavojos tam jau laiciņu iepriekš, izvelkot telefonu no kabatas agrāk un tad kādu laiku skrienot ar to cimdā.. 😉

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s