Latviešu leģionāru atceres diena

Šodien biju aizgājis līdz Brīvības piemineklim. Ap to žogs un daudzi desmiti, pat simti, policistu. Vienā stūrī pulcējas puiši un meitenes ar Latvijas Valsts karogiem, lai vēlāk veidotu karogu aleju, caur kuru Brīvības pieminekli sasniegs leģionāru atceres dienas gājiena dalībnieki. Veicu dažu bilžu uzņemšanu ar savu tālruni un dodos gar Brīvības pieminekli tālāk uz Vecrīgas pusi, lai caur to nokļūtu Doma laukumā. Rokās nesu ziedus – divas sarkanas rozes un vienu baltu krūmrozi. Ik pa brīdim apkārt manu arī citus cilvēkus, kas ir ar līdzīgu kombināciju puķu pušķiem – neesmu pacenties būt īpaši oriģināls.

Dubultā apjoztais Brīvības piemineklis

Dubultā apjoztais Brīvības piemineklis

Pie Doma baznīcas sākuši pulcēties gājiena dalībnieki – dažnedažādu vecumu pārstāvji. Līdz ar mani redzu pāris karogu pavadībā pie baznīcas ierodamies arī politiskās partijas `Visu Latvijai` dažus pazīstamākos biedrus. Izskatās, ka viņi nāk pa taisno no Saeimas ēkas. Esmu ieradies tikai dažas minūtes pirms vienpadsmitiem, bet īpaši daudz tautas te vēl nav. Tomēr Dievkalpojuma beigas iznāk krietni pēc vienpadsmitiem, un pa šo laiku arī tauta sarodas. Redzu arī iekšlietu ministri Lindu Mūrnieci, kas ieradusies aprunāties ar policistiem un Imantu Parādnieku (droši vien ar vēl kādu, bet saku tikai, ko konkrēti esmu redzējis). Gājienā gan pati nepiedalīsies, drīz vien jau dodas prom..

Visapkārt manāms pulka ļoti vecu vīru ar ziediem, droši vien daudzi no viņiem paši savulaik tikuši `brīvprātīgi` iesaukti leģionā. Nejauši noklausos arī pāris stāstus par dažādiem vēsturiskiem atgadījumiem, kuriem kādi no vecajiem vīriem bijuši aculiecinieki. Kāds vīrs par to runā pa tālruni, kādu citu, savukārt, intervē telekompānija TV5. Viņš stāsta par to, kā viņam atnākusi pavēste par obligāto iesaukšanu leģionā, par to, ka esot bijis jāparakstās par to, ka iestāšanās notikusi brīvprātīgi, lai viņš netiktu uz vietas arestēts, par to, kā cīnījies pret krieviem, kuri kaut kādos pagrabos spīdzinājuši cilvēkus, kā pēc tam ticis izsūtīts uz 12 gadiem trimdā, pēc tam nostrādināts armijā un tālāk visu mūžu uztverts kā `dzimtenes` ienaidnieks, utt. Šaubos, ka šādas intervijas translēšana minētajā kanālā atbilst viņu ideoloģijai, droši vien nofilmēja un aizmirsa..

Leons S. stāsta par savu leģiona laiku

Leons S. stāsta par savu leģiona laiku

Drīz vien jau arī ir beidzies Dievkalpojums, un no baznīcas sāk plūst laukā cilvēku bars. Visi pulcējas gājienam, un tūlīt jau arī dodamies ceļā caur Vecrīgu uz Brīvības pieminekli. Ir arī pārstāvji no mūsu Baltijas kaimiņvalstīm – Igaunijas un Lietuvas. Ļoti patīkama gājiena dalībniekus vienojoša atmosfēra, priekšējās rindās dzirdamas leģionāru dziesmas, tādas kā `Trīnīte` un `Uz priekšu, latvieši`. Es eju gājienam apmēram pa vidu, un te jau vairs gan neviens nedzied.. Ejot garām kādam vecpilsētas muzikantam, viņš uz sava akordeona uzspēlē `Paliec sveiks, mans mazais draugs`.. 🙂 Visu gājiena laiku mums abās pusēs iet desmiti līdz zobiem bruņotu policistu, lai kādai prātā nelīdzsvarotākai personai neienāktu prātā ko sliktu pasākt. Dažas dienas pirms pasākuma pat dzirdēju, ka kaut kādi teroristi bija solījuši kaut ko spridzināt saistībā ar šo gājienu..

Ejot cauri karogu alejai uz Brīvības pieminekli, sajūtas bija lieliskas. Karogus turēja pārsvarā jaunieši, bet alejā meitenes dalīja baltas rozes tiem, kas nebija paši sev sagādājuši ziedus iepriekš, lai būtu, ko nolikt pie pieminekļa. Labajā pusē ārpus nožogojuma atkal bija sapulcējusies saujiņa garā vājāku personu, kas kaut ko klaigāja gan ruporā, gan tāpat, bet gājiena dalībnieki par viņiem tikai pasmējās un uzjautrinājās vai arī vispār ignorēja. Pēc ziedu nolikšanas devos atpakaļ uz izeju no pieminekli apjozušās sētas un tālāk prom uz darbu. Jāsaka, ka šī bija vispār pirmā reize, kad esmu pie pieminekļa nolicis ziedus.. Pagājušogad biju tikai aizgājis paskatīties uz gājiena noslēgumu no malas. Bet nu labāk vēlāk, nekā nekad 😉

Mans telefons nu jau bija izlādējies, tāpēc šo bildi atļāvos aizņemties no www.nacionalisti.lv

Mans telefons nu jau bija izlādējies, tāpēc šo bildi atļāvos aizņemties no http://www.nacionalisti.lv

Ja kādam interesē kaut kas vairāk par mūsu varoņiem – latviešu leģionāriem -, tad, manuprāt, ļoti veiksmīgs pārstāsts par šo laiku izdevies šajā septiņu minūšu garajā videomateriālā:

Nobeigumā vēl citāts no augšminētā video:

To, ko abas latviešu divīzijas veikušas kaujas laukos neiedomājami lielā krievu pārspēka priekšā, ir grūti saprast vai aprakstīt. Man nav vārdu, kā jums to izteikt, bet es šo abu varonīgo divīziju priekšā noliecu galvu.
/Vēsturnieks un ASV Ģenerālštāba koledžas pasniedzējs pulkvedis Vitons/

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s