Divi gadi noskrieti

Šodien aprit tieši divi gadi, kopš esmu sācis skriet. Protams, ir gadījies paskriet arī agrāk, piemēram, bērnībā pa pagalmu vai skolas laikā obligātajās reizēs, lai dabūtu atzīmi, kā arī pāris reizes trenažieru zālē pirms vai pēc treniņa. To visu mierīgu prātu varam ignorēt, jo to tomēr par īstu skriešanu uzskatīt nevar – pat skolas krosiem es nekad netrennējos.. Tāpēc arī īsti nepatika šāda veida izdarības. Bet 2008. gada 15. aprīlī (laikam jau drauga iespaidā) nolēmu uzsākt mērķtiecīgu skriešanu. Tas nekas, ka ilgi pie šī plāna turēties neizdevās – kaut cik regulāri (2 – 3 reizes nedēļā) sanāca paskriet līdz Rīgas maratonam, kas bija manas pirmās skriešanas sacensības (mini-maratons, protams), bet tālāk arvien retāk un retāk – starp 2008. gada Rīgas un Valmieras maratoniem tika izskriets vairs vien 14 reizes, bet pēc Valmieras maratona par skriešanu pilnībā aizmirsu atkal uz vairākiem mēnešiem – līdz 2009. gada pavasarim.

Mani darba instrumenti

Mani darba instrumenti

Neskatoties uz to visu, tomēr uzskatu 2008. gada 15. aprīli par savas skrējēja karjeras sākuma datumu, tāpēc būtu interesanti atcerēties manas domas šajā dienā pēc pirmā aizvadītā treniņa mūžā. Laime, ka esmu šajā datumā tās fiksējis emuārā – ne šajā, bet manā iepriekšējā – tāpēc varu padalīties tajās arī ar citiem. Tad nu – minētās dienas ieraksta atskaņojums:

15. Apr 2008 21:29
Esmu pievienojies skrejo-māniem!

Jap, tieši tā, izlēmu, ka nav ko pūt savā nodabā, līdz nāve mani paņem, vajag izmēģināt spēkus ikgadējā Rīgas maratonā. Maratona distanci gan skriet netaisos, pusmaratona arī ne, taču minimaratona distance ar saviem 5,36 km varētu būt pa spēkam pat man. Protams, ne bez treniņa.. Iedvesmas pilns piereģistrējos Adidas skrējēju mājas lapā, kura, jāteic, ļoti labi un prefesionāli izveidota, varētu ņemt to par piemēru, kādai jāizskatās ideālai mājas lapai – nekas nekaras, nav nekā lieka, viss skaidri saprotams, viegli izdarāms, pārskatāms utt. Bet ne par to runa.. Tātad šajā lapā atbildēju uz dažiem jautājumiem un rezultātā ieguvu savu novērtējumu – izrādās, esmu skrējēja tips ar nosaukumu `Iegūt formu` un man pienākas otrā treniņu programma, saskaņā ar kuru šodien būtu jābūt manam pirmajam skriešanas treniņam.

Mans pirmais treniņš
Tā nu, atnācis mājās no ierastā treniņa trenažieru zālē (kur, starp citu, šodien arī bija kāju diena, kurā, piemēram, pietupos ar 130 kg plecos un slīpajā solā spiedu 220 kg..), nolēmu veikt skriešanas treniņu stadionā, kas atrodas blakus mājai, jo tādā gadījumā es varētu kontrolēt noskrieto attālumu. Izraku no putekļiem kaut kādas senseno laiku kedas.. Izskats jau tām krimināls, gandrīz sadalījušās pa sastāvdaļām, bet ko padarīsi – tie man ir vienīgie skrienamie apavi 😀 Uzvilku atpakaļ mugurā no iepriekšējā treniņa piesvīdušās bikses un maiku un devos skriet.

Pienācis pie stadiona, konstatēju, ka tas ir diezgan mazs un diez vai tur varētu būt 400 metru apkārtmērs kā normāliem stadioniem. Nezinu, varbūt ir 250 metri, varbūt vēl kā citādi. Uzsākot skriet, konstatēju, ka patiešām esmu krietni vien ierūsējis un kājas nekustas tik labi, kā es to būtu vēlējies. Pirmais aplis bija pagrūts, bet tālāk viss jau kaut kā aizgāja.

Pirmais treniņš man norisinājās mainīgos laika apstākļos – ja, uzsākot skriešanu, stadiona apkārtne čumēja un mudžēja no tautas (dažādu izmēru, vecumu, interešu, dzimumu vīri veica dažādas darbības), tad jau ap 6. – 7. apli sāka smidzināt un dažus apļus pēc tam jau normāli nolija.

Elpošana
Protams, biju rēķinājies, ka būs lielas problēmas ar elpošanu, kā jau iesācējiem tās mēdz būt. Nav jau tā, ka vispār nebūtu skrējis iepriekš, trenažieru zālē arī šad tad izmantoju skriešanas trenažieri, taču pieskaitu tomēr sevi pie skriešanas iesācējiem. Līdz šim biju domājis, ka labāk ir censties elpot pēc iespējas lēnāk, cik nu lēni vien var, tādēļ centos veikt katru ieelpu uz četriem soļiem (un izelpu tāpat). Taču man kaut kā nesanāca un jau 1. apļa beigās pārgāju uz ieelpošanu un izelpošanu triju soļu garumā. Šis ritms man daudz vairāk gāja pie sirds un tāds tas arī noturējās visu distanci, pat īpaši nepiedomājot pie tā. Vairāk bija jāpiedomā pie tā, lai ieelpa notiktu caur degunu, nevis caur muti kā izelpa, jo ar to man vienmēr bijušas problēmas, bet beigās arī tā lieta aizgāja. Pēc treniņa izlasīju, ka profesionāli sportisti ieelpas un izelpas veicot uz diviem soļiem..

Nobeigums
Praktiski biju vienīgais skrējējs stadionā, ja neskaita tās divas tantas, kas man piebiedrojās 10. aplī – viena uz vienu, bet otra uz diviem apļiem. Kopā noskrēju 16 apļus, kas varētu būt kādi 4 km, ja patiešām aplis ir 250 metru garš. Līdz ar to esmu noskrējis savā mūžā lielāko attālumu vienā piegājienā, līdz šim biju tikai skrējis pāris reizes 3 km.. Kopumā skrējiens bija ļoti viegls (jo manā treniņprogrammā tā bija teikts – `viegls skrējiens 30-35 minūtes`), lai gan pēc tā beigām ļoti labi jutu, ka ir darīts kaut kas tāds, kas agrāk nav ticis darīts.. Varēja pilnīgi just, ka uzreiz pēc skriešanas apstāties nebūtu prātīgi, tāpēc nogāju raitā solī vēl arī 17. apli, pēc kura veicu dažādus stiepšanās un tml. vingrinājumus un devos mājup možu garu 🙂

P.S. Tas Rīgas maratona notiek 18. maijā, reģistrēties vēlams līdz 1. maijam un tur var reģistrēties arī komandās (vismaz trīs cilvēki komandā, komandu vērtē pēc trīs labāko dalībnieku rezultātiem). Tā kā manā komandā `Akmens suņi` pietrūkst vēl vismaz 2 cilvēku, tad varbūt kāds vēl vēlas pieteikties (konkrēts mājiens tiek izdarīts lielā skrējēja Sanda virzienā, bet tiks izskatītas arī pārējās kandidatūras ;)).

P.P.S. Tagad noskaidrots, ka aplis ir veselus 300 m garš.. Tā kā noskrēju veselus 4.8 km.. 8)

— Atskaņojuma beigas —

Šodien par godu divu gadu jubilejai būs jāiet uzskriet pa savu 8 km aplīti, izveicot pirmo skrējienu ar jauniegādātajiem Asics Gel-Kayano 16 apaviem.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s