Bezmaksas informācijas pārraide – How to!

Tas brīdis ir pienācis – patiesības mirklis ir klāt un viss aizplīvurotais kļūst skaidrs! Nu varēsim sazināties visos tīklos par tarifu Ls 0.00 minūtē..

Jā, tas par to, ka rakstīju reiz par bezmaksas informācijas pārraidi ar mobilā tālruņa palīdzību. Dažas versijas, kā to izdarīt, komentāros parādījās, viena no tām pat ļoti laba – lietotājs R dalījās ar ideju veikt pīkstināšanu, vadoties pēc Morzes koda. Vienīgais idejas mīnuss bija tas, ka šādi var pārraidīt tikai ierobežotu informācijas saturu, tas ir, tikai tādus simbolus, ko Morze ir kodējis – latīņu alfabēta burtus, ciparus un dažas pieturzīmes. Vairums lietojumos ar to gan arī pilnībā pietiek.

Lai vai kā – ja esam aizdomājušies līdz Morzes kodam, tad atbilde vairs tālu nav jāmeklē.. Vienkārši vajag rast tādu kodu, kurā nebūtu sastopams Morzes kodam piedēvētais trūkums! Tātad jālūkojas pēc kods, kurš kodētu visus iespējamos simbolus. Protams, atkal varētu rasties zināmas neskaidrības – ko nozīmē `visus iespējamos`? Vai būtu jāiekļauj arī ķīniešu hieroglifi? Bet indiešu? Vai vēl kaut kas? Tad nu vienkāršības labad pieņemsim, ka gribam nosūtīt ziņu, kuru mēs varētu vai nu uzrakstīt kā SMS vai arī pārsūtīt ar balss palīdzību, izmantojot kādu no Latvijā biežāk sastaptajām dabiskajām valodām – latviešu, krievu, angļu, vācu..

Kas pirmais nāk prātā? Protams – vecā labā ASCII simbolu tabula! Ja nepietiek ar vienu baitu lielajiem simboliem, varam ņemt divreiz lielākos UNICODE simbolus, bet tās jau ir tehniskas detaļas. Tātad darbs pavisam vienkāršs – pārvēršam sūtāmo simbolu par ASCII kodu, kas ir vesels skaitlis, tad konvertējam to uz bināro skaitīšanas sistēmu un iegūstam nullīšu un vieninieku virkni (garumā 8 vai 16, atkarīgs no kodējuma). Tad nu vienīgais, kas atliek, ir vienošanās ar saņēmēju par to, cik ilgam pīkstienam (zvanam) jābūt nulles gadījumā, un cik ilgam zvanam – vieninieka gadījumā, un aidā!

Vispārīgi ļoti labs informācijas pārraides veids tikai ar vienu nebūtisku sīkumu – ātrdarbība.. Aptuveni lēšot, varu teikt, ka informācijas pārraides ātrums šādā veidā varētu būt ap vienu baitu minūtē.. Taču no otras puses pozitīvā ziņa – tas ir gan pārraides, gan arī informācijas saņemšanas ātrums, un nav tā, ka pārraide notiktu lēnāk kā saņemšana, kā tas reizēm mēdz būt 🙂

Advertisements

19 thoughts on “Bezmaksas informācijas pārraide – How to!

 1. Nu tāpēc jau ieliku linku uz ASCII tabulu, tur var vienkārši paskatīties, kāds kods ir katram simbolam.. Un faktiski jau tieši ASCII tabulas izmantošana arī nav obligāta, var jau sūtītājs vienoties ar saņēmēju par paši savu tabulu, piešķirot katram simbolam kādu skaitli pēc patikas 😉

 2. Vienalga nesapratu, kas Sandim ir par problēmu 😀

  Nu, piemēram, Tu gribi pārsūtīt sava vārda pirmo burtu. Tātad paskatāmies ASCII tabulā, kāds ir burta `S` kods (šo operāciju var veikt pat pirmklasnieks) un atklājam, ka tas ir 83. Tālāk pārvēršam šo decimālo skaitli 83 binārajā pierakstā (arī pa spēkam jebkuram, kam nav sveša vismaz kaut kāda līmeņa matemātika) un iegūstam bināru skaitli 1010011. Ja tomēr pat pašiem nav pa spēkam pārvērst decimālu skaitli par bināru, tad Windows iebūvētajam kalkulatoram tas ir pa spēkam ar vienas pogas nospiešanu 😉 Ja nestrādājam ar Windows, tad īstenībā ASCII kodiem tajā tabulā, uz kuru bija links rakstā, ir pa tiešo uzrādīts ne tikai decimālais, bet arī binārais kodējums.. Tad ko vēl vairāk var vajadzēt?? 😀

  Tātad esam ieguvuši simbolu virkni 01010011 un nu tik sūtam prom – nulles gadījumā pīkstināmies, piemēram, vienu sekundi, bet vieninieka gadījumā – piemēram, 3 sekundes.. Tas arī viss! Ne miņas no datorikas un faktiski var iztikt arī bez matemātikas, kā jau minēju.

  salviz, nu tas tiesa, ka laiks arī var maksāt naudu, tas jāskatās no situācijas 😉

 3. ??
  Nu manā piemērā es izmantoju tikai ASCII tabulu un nekāda sakara ar UNICODE. Domāju, ka visu, ko Tu sūti caur SMS, Tu vari iekļaut ASCII tabulā un par UNICODE vari aizmirst, nebūs vajadzības pēc šādiem speciālajiem simboliem normālās situācijās.

 4. salviz, par to ASCII un UNICODE aprēķina starpību es sapratu, bet es neizlasīju, vai Oreman ir atradis arī praktisku risinājumu?

  Teiksim, vai ir nepieciešama modificēta telefona programmatūra, vai šobrīd rakstu zīmes tiek nosūtītas pilnībā UNICODE vai arī latīņu simboli ASCII un graumzīmju ar UNICODE, vai ir jāvienojas ar pakalpojumu sniedzēju par īpašiem nosacījumiem SMS pārsūtīšanā… Un galu galā vai pašam autoram ir izdevies nosūtīt kādu SMS ar tādu tarifu?

 5. Ahh, nu gan 😀
  Te ir runa nevis par SMS sūtīšanu (jo tas maksā naudu), bet gan par alternatīvu informācijas sūtīšanas veidu.. Un nē, nav nepieciešama nekāda modificēta tālruņa programmatūra, lai sūtītājs būtu spējīgs veikt zvanu otrajai personai un pēc vienas vai trijām zvana skanēšanas sekundēm to atkal atslēgt 😀

 6. tas man arī neliekas reāli, jo ja tu taisi alternatīvu mobilo sakaru līniju, kur dati tiek pārsūtīti ascii formātā, tad tur ir divi lieli trūkumi – daudzi labprātāk izmantos sakarus, kas ir dārgāki, bet kur ir unicode kods. otrkārt, bez nosūtāmā binārā koda vēl arī nāktos “enkapsulēt” datu sūtījumu, lai ierīce otrā galā spētu pārliecināties, ka sūtījums notiek, ka tas ir derīgs sūtījums, no kā tas tiek sūtīts un ka sūtījums ir pareizs. tātad tur būs daudz vairāk simbolu nekā ascii kodā.

 7. Ehh, nu labi, neko, vnk nav iespējams paskaidrot tā, lai Tu arī saprastu 😛

  P.S. ASCII un UNICODE (un arī visus citus) kodējumus mans variants atbalsta vienlīdz labi, atliek vien izvēlēties piemērotāko.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s