Eksistenciāls jautājums!

Gribēju tikai formulēt vienu diezgan vienkāršu uzdevumu. Pēc tam gribēju to padarīt nedaudz grūtāku, bet, rakstot matemātiski precīzu formulējumu, atdūros pret kādu šķietami vienkāršu jautājumu, uz kuru tomēr uzreiz nespēju rast atbildi:

Vai naturālam skaitlim var būt bezgalīgi daudz ciparu?

Padalījos šajā jautājumā ar kolēģi, bet kopīgiem spēkiem tā arī nevarējām nonākt pie stingri pamatotas atbildes. Intuitīvi šķiet, ka, lai kādu naturālu skaitli nepaņemtu, tam noteikti būs galīgs skaits ciparu. Taču no otras puses – ja es sāktu uz lapas rakstīt ciparus vienu pēc otra un darītu to bezgalīgi ilgi, kas galu galā izveidotos? Ja tas nebūtu naturāls skaitlis (un tātad – skaitlis vispār), tad kas tas būtu par objektu? Arī simbolu virkne tā nevarēt būt, jo tad tās garums būtu bezgalīgs, bet bezgalīgi liels naturāls skaitlis pēc pieņēmuma neeksistē.. Kādas ir jūsu domas?

Un otra lieta – domājot par šo jautājumu, dabiskā kārtā radās cits, līdzīgs, jautājums:

Vai var eksistēt funkcija ar bezgalīgi daudz argumentiem?

Man liekas, ka pietiktu rast pamatotu atbildi uz tikai vienu no šiem abiem jautājumiem, lai otru varētu izsecināt..

Advertisements

One thought on “Eksistenciāls jautājums!

  1. khmm. laikam ir tāds teiciens, ka lai cik labu programmu tu uzprogrammētu, būs viena kļūda. ja kļūdu atradīsi, tad tā var būt tikai priekšpēdējā kļūda.

    no šīs argumentācijas izriet, ka kamēr eksistē programma, būs vismaz viena kļūda. līdzīgi, ja eksistē skaitlis, tad var būt par viņu lielāks un mazāks skaitlis. ja eksistē funkcija, tad var eksistēt funkcija ar vienu argumentu vairāk.

    “Intuitīvi šķiet, ka, lai kādu naturālu skaitli nepaņemtu, tam noteikti būs galīgs skaits ciparu” – man gan nešķiet, ka kāds konkrēts paņemts skaitlis savietojas ar skaitļiem un to lielumu vispār. ja tu paņem konkrētu skaitli, piemēram, 835, tad tu redzi, ka viņam ir 3 cipari. ja tu sāc ar viņu veikt matemātiskas darbības, piemēram, reizināšanu, tad tu vairs nestrādā ar šo skaitli, bet ar skaitļu virkni no mīnus bezgalības līdz plus bezgalībai. bezgalība ietver sevī neierobežotu garumu, līdz ar to naturāls skaitlis var būt bezgalīgs.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s