Ko Tu vari par mani uzzināt, izmantojot tikai matemātiku?

Doti šādi apgalvojumi:
A – Cilvēki (un ne tikai) lieto tīmekļa meklēšanas dziņus.
B – Tīmekļa meklēšanas dziņi pēc dažādiem atslēgas vārdiem spēj atrast manu lapu.
C – Cilvēki (un citi), atrodot manu lapu pēc saviem atslēgas vārdiem, vēlas saņemt informāciju par sev interesējošo tēmu, uz kuru attiecas minētie atslēgas vārdi.
D – Es atbildu uz cilvēku (un citu) vēlmēm, piedāvājot komentārus par biežāk lietotajiem / interesantākajiem / smieklīgākajiem / … atslēgas vārdiem, pēc kādiem jel kad atrasta mana lapa caur jel kādu tīmekļa meklēšanas dzini.

Jautājums – kas saista visus šos četrus apgalvojumus A, B, C un D? Domājam, domājam.. Labi, apdomāšanās laiks ir beidzies, un Tu, lasītāj, droši vien jau arī esi nācis pie atziņas, ka jābūt kādai pavisam konkrētai matemātikas formulai, kas šos apgalvojumus saistītu. Varu teikt – Tu domā pareizā virzienā. Savukārt, ja Tev kādreiz dzīvē bijusi darīšana ar matemātisko loģiku, tad mans nākamais secinājums Tev nebūs nekāds jaunums – šī formula ir nekas vairāk kā vistīrākā implikācija, tas ir, apgalvojums D tiešā veidā seko no apgalvojumu A, B un C konjunkcijas jeb:

A & B & C –> D

Tagad nosauksim augstākminēto formulu par F un iesim vienu soli tālāk – iedomāsimies, ka mums doti apgalvojumi A, B un C, kā arī zināms, ka formula F ir patiesa. Ko mēs no tā varam secināt? Atkal ļoti vienkārša lieta – izmantojam veco labo Modus Ponens principu un secinām, ka tādā gadījumā arī apgalvojumam D nešaubīgi ir jābūt patiesam.

Tad nu tā – apgalvojumi A, B un C ir acīmredzami, bet par formulu F es gribētu teikt, ka tā ir vienmēr patiesa normāla bloga gadījumā (pierādījums acīmredzami seko no šī bloga normālības (kas ir aksioma) fakta). Līdz ar to apgalvojumam D nekas cits neatliek kā būt patiesam.

Bet ko mēs pašlaik zinām par šo apgalvojumu D? Neko daudz, es teiktu.. Tā kā šajā blogā pagaidām komentāri par atslēgas vārdiem (vismaz masveidā) nav bijuši, varētu domāt, ka apgalvojums D ir izrādījies aplams, kas būtu acīmredzama pretruna. Taču atcerēsimies, ka vairs nav tie laiki, kad mēs dzīvojām ar slēgtās pasaules pieņēmumu (kā vecajos `labajos` relāciju datu bāžu laikos). Tātad, ja atzīstam mūsdienās arvien vairāk atzīto atvērtās pasaules principu, kurā apgalvojumu vērtību apgabali patiesībā tiek paplašināti līdz trīs dažādām vērtībām – patiess, aplams un nezināms -, tad par apgalvojumu D pagaidām ir zināms tikai tas, ka tā vērtība ir `nezināms`. Patiesi – pagaidām mūsu iedomātajā datu glabātuvē par apgalvojumu D nekas nav teikts (slēgtās pasaules pieejā tas automātiski implicētu D aplamumu), bet kas zin – varbūt D vēlāk izrādīsies patiess (bet varbūt aplams, ja tas tiks tā konkrēti pateikts vai pierādīts). Bet tā kā mēs jau patiesībā zinām (esam to pierādījuši iepriekšējās rindkopās), ka D ir patiess apgalvojums (neatkarīgi no pasaules uztveres), tad no tā varam secināt, ka kādā no šī bloga turpmākajiem rakstiem noteikti jābūt tādam, kas pierādītu apgalvojumu D.. Vienkāršākais gadījums – tiek doti komentāri par kādiem atslēgas vārdiem.

Tātad arī Tu, lasītāj, kas varbūt par mani – šī bloga autoru – nezina pilnīgi neko, vari tomēr izdarīt zināmus secinājumus par maniem turpmākajiem rakstiem, liekot lietā tīru matemātiku.. Vai nav vienreizēji?

Advertisements

One thought on “Ko Tu vari par mani uzzināt, izmantojot tikai matemātiku?

  1. Ir ir vienreizēji – galvenokārt tas, kā, itkā vienkāršām lietām, nonākot matemātiķu nagos, lemts pārtapt par ko vidusmēra pilsonim pilnīgi nebaudāmu ! Es gan pieļauju iespēju, ka manas smadzeņu sveces sāk dzist…. Tomēr man patika izteiciens – `šī bloga normālība (kas ir aksioma)`:D 😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s