Kāda semantika ir vārdam `Pareizāk`?

Pārdomas man radās brīdī, kad kolēģis kaut ko skaidroja un pēkšņi iestarpināja frāzi `pareizāk sakot`. Ko īsti ar to viņš bija gribējis teikt? Vai to, ka pirms tam bija melojis, bet tagad teikt patiesību? Vai arī termins `pareizi` lietojams dažādās gradācijās?

Man jau gan šķiet, ka vērtība `pareizi` ir viena no divām loģiskā datu tipa (teiksim, bool iekš C++) vērtībām.. Otra ir `nepareizi`. Tas pats, kas `patiesi` un `aplami`, `true` un `false`, `jā` un `nē`, + un -, sauciet, kā gribat! Vai divu vērtību gadījumā var būt kāda runa par pārākās pakāpes veidošanu? Man šķiet, ka nē! Vai pareizi teikt, ka vērtība `true` ir `pareizāka` par vērtību `false`? To vēl varbūt varētu iedomāties un pieļaut zināmās situācijās. Bet vai pieļaujams apgalvojums, ka viena `true` vērtība ir `pareizāka` par otru? Manuprāt, šāda apgalvojuma vērtība neapšaubāmi būtu `false`.. Es saprastu – precīzāk.. `Precīzāk sakot, …`

Vai vārdam `pareizāk` vispār ir kāda semantiska jēga??

Advertisements

5 thoughts on “Kāda semantika ir vārdam `Pareizāk`?

  1. pēc manas saprašanas runa ir par kko citu. Nemācēšu pateikt, kā tas saucas valodniecībā, bet doma sekojoša: Sākotnējais izteiciens ir “precīzāk sakot”, bet tas nezinu kādu iemeslu dēļ pārveidojies par “pareizāk sakot”. Tās manas pārdomas, no paša pieredzes.
    Otrs variants var būt tāds, ka cilvēks pārsakās un tad labojot kļūdu saka “pareizāk sakot”…
    Treškārt, kā būtu ar šo: “tumšs, pareizāk sakot tumši zils”

  2. Nu jā, es piekrītu tam otrajam variantam – ja ir melots (vienalga – apzināti vai pārsakoties), tad, protams, teiciens `pareizāk sakot` ir vietā, ja pēc tam tiek teikta patiesība, jo, kā zināms, true>false. Bet principā tā kā ir tikai divas gradācijas, tad šis arī ir vienīgais variants, kā šo teicienu lietot pareizi. Ja sākotnēji ir teikta patiesība, tad beigu patiesību (lai arī tā būtu precīzāka) nevar saukt par pareizāku.. Tumši zils ir `tumša` precizējums, bet tas nav pareizāk.. Man tā domāt..

  3. Bet kā ar izteicienu “precīzāk sakot”? Ja vārdam “pareizs” nevar būt gradāciju, tad varbūt tas pats attiecas arī uz vārdu “precīzs”. Vai tik vārds “pareizs” nav sinonīms vārdam “precīzs” (ne visos gadījumos, bet tomēr…)?

  4. Nu, es nezinu, man gan liekas, ka precizitātei ir iespējamas tomēr vairāk par divām gradācijām. Vienu un to pašu faktu var precizēt un precizēt vairākas reizes, ar katru reizi iegūstot arvien precīzākus apgalvojumus.. Piemēram, uz jautājumu `Kur Tu atrodies?` var atbildēt – Latvijā. Un tālāk sākas precizējumi – Rīgā, ēkā, 4. stāvā, kabinetā utt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s